– Anthony Blinken amerikai külügyminiszter sürgette, hogy fiatalabb korosztályokat is vonjanak bele az ukrajnai háborúba. Kimeríti-e ez a kijelentés a háborús bűncselekményre való buzdítás kategóriáját?
– Antony Blinken legújabb javaslata immáron már a 18 és 25 év közötti ukrán fiatalok háborúba küldését javasolja. Az amerikai külügyminiszter teszi mindezt úgy, hogy a besorozás alsó határa csupán néhány hónapja került leszállításra 25 évre, mindez pedig közvetve is sokat elárul a háború borzalmairól. Mindazonáltal, ami a jog dimenzióját illeti, érdemes rögzíteni, hogy az 1998. július 17-én elfogadott római statútum 8. cikke expressis verbis háborús bűntettnek – vagyis a nemzetközi jog keretében létrejött, a nemzetközi fegyveres konfliktusokra alkalmazandó jog és szokások súlyos megsértésének – minősíti a 15 éven aluli gyermekeknek a nemzeti fegyveres erők soraiba való behívását vagy besorozását, vagy az ellenségeskedésekben való aktív részvételük igénybevételét. A szabályozás arra az egyetemes felfogásra épít, hogy a háború, illetőleg a háborúban való részvétel kérdésében a fiatalabb korosztályok – elsősorban a gyermekek – jogai különleges védelmet élveznek, tekintettel többek között a fegyveres konfliktusok rájuk gyakorolt káros és széles körű hatásaira, valamint hosszú távú következményeire. S bár Blinken mostani kijelentései nem sértik közvetlenül a vonatkozó nemzetközi jog tételes előírásait, ugyanakkor egyrészt szembemennek a nemzetközi jogfejlődés ezen szellemiségével, másrészt relativizálják a fiatalkorúak speciális védelmét illető nemzetközi jogi princípiumokat is. Ennek ellenére, sajnos a leköszönő amerikai külügyminiszter álláspontját több háborúpárti nyugati vezető osztja, többek között például Mark Rutte NATO-főtitkár is.
– Ukrajna pozíciói igen kedvezőtlenek – bár még a 17 éves korosztályt is hadkötelessé tennék, a hadsereg sorra kénytelen településeket feladni a Donbaszban. Szankcionálja-e a nemzetközi jog a fiatalkorúak hadba hívását?
– A gyermekek fegyveres konfliktusba történő bevonásáról szóló, a gyermek jogairól szóló egyezményhez fűzött fakultatív jegyzőkönyvet 2000-ben fogadta el az ENSZ Közgyűlése annak érdekében, hogy hatékonyabban léphessenek fel a gyermekek fegyveres konfliktusokba történő bevonása ellen.
Egyre kegyetlenebbül zajlik a kényszersorozás Ukrajnában – https://t.co/pMPuIybxm9 #ukrajna #karpatalja #karpathir
— KárpátHír (@KarpatHir) December 2, 2024
A fakultatív jegyzőkönyv saját jogon is szerződésnek minősül, a gyermekjogi egyezmény részes államai szabadon ratifikálhatják, amit Ukrajna maga is megtett 2004-ben. Ez a jegyzőkönyv számos előírást tartalmaz a kiskorúak védelmének céljából.
Kapcsolódó tartalom
– Melyek ezek?
– Az első cikk értelmében a részes államoknak minden lehetséges intézkedést meg kell tenniük annak biztosítása érdekében, hogy fegyveres erőik 18. életévüket be nem töltött tagjai ne vegyenek közvetlenül részt ellenségeskedésekben.
Ukrajna egyszerűsíti a 17 évesek katonai nyilvántartásba vételét – https://t.co/vCgrA18hk3 #ukrajna #karpatalja #karpathir
— KárpátHír (@KarpatHir) December 4, 2024
A második cikk rögzíti, hogy a részes államok biztosítják, hogy a 18. életévüket be nem töltött személyek nem toborozhatók kötelezően fegyveres erőikbe. S a 3. cikk deklarálja, hogy a részes államok felemelik a személyek hazai fegyveres erőikbe történő önkéntes toborzásának a Gyermek jogairól szóló egyezményben megállapított legalsó korhatárát – 15. életév –, figyelembe véve a cikkben rögzített elveket, és felismerve, hogy az egyezmény értelmében a 18 év alatti személyek különleges védelemre jogosultak. Mindez azt jelenti, hogy a 17 éves korosztály hadkötelessé tétele nemzetközi jogot sért, mégpedig egy speciális védelemre jogosult alanyi kör vonatkozásában.
🇺🇦🇭🇺
Ez itt Ungvár, és bizonyítottan egy kettős állampolgár család szerepel a videóban. Azaz két magyar–ruszin szülő éppen próbálja megmenteni a 17 éves fiát az ukrán sorozótisztek elől.
Mikor hagyják már békén ezeket a szerencsétleneket Zelenszkij kutyái? Semmi közük sem a… pic.twitter.com/97pcCA7flF
— Dias (@Diasthegoat7) September 1, 2024
– Hogy értékelhető az, hogy mindeközben Joe Biden igyekszik megnehezíteni utódja munkáját azzal, hogy eszkalálja a háborút az Oroszország elleni mélységi csapások engedélyezésével?
– Ezek a háborúpárti fejlemények egyértelműen a háború eszkalációja felé sodorják a folyamatokat. Egészen konkrétan kijelenthető, hogy a leköszönő demokratapárti adminisztráció jelen pillanatban a globális biztonság és stabilizáció lehetőségét, valamint az ukrán nemzet, az elkövetkezendő ukrán generációk jövőjét törekszik feláldozni önös politikai céljai – nevezetesen a hamarosan hivatalba lépő Donald Trump béketörekvéseinek ellehetetlenítése, megakadályozása – oltárán. Ezek a közelmúltbéli lépések – beleértve a korábbiakban tárgyalt, potenciális demográfiai katasztrófához vezető javaslatokat – nemcsak a demokrácia alapelveinek, és ehhez kapcsolódóan a demokratikus választások eredményeinek tiszteletben tartása, valamint a politikai tisztesség megléte oldaláról vetnek fel kérdéséket, hanem egyúttal a demokratapárti döntéshozók morális integritása kapcsán komoly aggályokra adnak okot.
Kiemelt kép: illusztráció