Aktuális

Többen megsérültek, miután egy busz és egy villamos ütközött Zuglóban

Diktátorok végzete: kik jártak jól és kik fizettek meg a bukás után?

| Szerző: Horváth Dániel
Szíria elnökének bukásával 54 év után véget ért az Aszad-dinasztia tekintélyelvű uralma. Bassár el-Aszad volt elnök családjával Oroszországba menekült. A közelmúltban sok autoriter vezető jutott hasonló sorsra, ám míg egyesek a hatalom elvesztése után mindent elbuktak, addig mások azt követően is kiváltságos életet élvezhettek.

Vesztesek: a hatalomból a mélybe

Néhány vezetőnek a hatalomból való kiesés egyben a halálos ítéletet is jelentette.

Moammer Kadhafi Líbia egykori vezetője 42 éven át uralkodott, mielőtt az arab tavasz 2011-ben megdöntötte a hatalmát. A legrosszabb sors valamennyi diktátor közül neki jutott: menekülni kényszerült, de lázadó csoportok elfogták az utcán, ahol a tömeg meglincselte. Holttestét nyilvánosan mutogatták, a diktátor végzete a káosz szimbólumává vált.

Moammer Kadhafi, líbiai vezető 2011. április 10-én (Fotó: MTI/EPA/Mohamed Meszara)

Szaddám Huszein Irak egykori diktátora 2003-ban vesztette el a hatalmat, amikor az Egyesült Államok vezette koalíció megdöntötte rezsimjét. Miután elfogták, bíróság elé állították, és háborús bűnökért halálra ítélték, majd 2006-ban akasztották fel. Utolsó szavaival harcias üzenet hátrahagyva ért véget az egykor rettegett vezető élete.

Bagdad, 2006. november 5.Szaddám HUSZEIN bukott iraki diktátor kiabál a bíróságon. (MTI/EPA/DAVID FURST)

Mohamed Morszi nem tartozik a diktátorok közé, mivel Egyiptom első demokratikusan megválasztott elnöke volt, példája azonban tanulságos. 2013 júliusában, egy katonai puccs miatt elvesztette a hatalmát. A puccsot Abdel-Fattáh esz-Szíszi, akkori hadsereg-főparancsnok vezette, miután a Morszival szembeni ellenállás egyre nagyobb feszültséget okozott az országban. Morszit eltávolítása után letartóztatták. 2019-ben egy tárgyaláson szívrohamot kapott és meghalt.

Mohamed Murszi volt egyiptomi elnök. EPA/KHALED ELFIQI

Hoszni Mubarak egyiptomi elnök 30 éves uralmát 2011-ben az arab tavasz söpörte el. A bukása után Mubarakot korrupcióval és tüntetők meggyilkolásával vádolták, majd bíróság elé állították. 2012-ben életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, de a későbbi fellebbezések után a legtöbb vád alól felmentették. 2017-ben szabadult a börtönből, már nem játszott szerepet a politikai életben. 2020 februárjában, 91 éves korában hunyt el.

Kairó, 2015. május 4.Hoszni Mubarak volt egyiptomi elnök integet a kairói Maadi katonai kórház előtt összegyűlt támogatóinak 2015. május 4-én, 87. születésnapján. (MTI/AP/Amr Nabil)

 

Nyertesek: és nyugodtan éltek tovább

Robert Mugabe Zimbabwe legendás vezetője 37 év uralom után, 2017-ben egy puccs során veszítette el hatalmát. A vezetése alatt Zimbabwe kezdetben fejlődött, de később egyre inkább autoriter rendszerré vált. Az ország gazdasági válsága, a korrupció és a politikai elnyomás súlyosbodott. Bukása viszonylag békés volt, élete utolsó éveit visszavonultan, politikai befolyás nélkül töltötte, mielőtt 2019-ben elhunyt.

Robert Mugabe zimbabwei elnök MTI Fotó/EPA

Viktor Janukovics Ukrajna volt elnöke szintén kivétel, mivel demokratikusan megválasztott vezetőként üldözte el őt a kijevi népharag. Az Euromajdan tüntetések az ország oroszbarát politikáját kritizálták, majd számos halálos áldozattal járó erőszakos összecsapásokba torkolltak. Janukovics Oroszországba menekült, ahol politikai menedékjogot kapott. A mai napig nyugodt körülmények között él.

Viktor Janukovics leváltott ukrán államfő. MTI/EPA/Szergej Ilnyickij

Nurszultan Nazarbajev kazah elnök 2019 márciusában, kormányellenes tüntetések közepette mondott le az elnöki posztról. Nazarbajev lemondása mögött a növekvő társadalmi elégedetlenség, gazdasági problémák és politikai nyomás állt, kormányellenes tüntetések veszélyeztették hatalmát. Önkéntesen választotta a visszavonulást, amelyet úgy alakított, hogy továbbra is megőrizhesse hatalmát, miközben alelnöke a formális elnöki szerepet vette át. Azonban a 2022-es zavargások és Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök megerősödő hatalma után Nazarbajev jogait és kiváltságait fokozatosan megnyirbálták. 2022-ben megszűnt a büntetőeljárások alól való mentessége, 2023-ban elvették tőle az összes addigi címét és elveszítette befolyását.

Nurszultan Nazarbajev kazah elnök köszönti támogatóit (Fotó: MTI/EPA/Igor Kovalenko)

Hugo Chávez venezuelai elnök 2002-ben, egy rövid puccs során vesztette el hatalmát, amikor a katonai vezetők és az ellenzék ideiglenesen eltávolították őt az elnöki posztról. A puccs azonban mindössze 47 óráig tartott, mivel a Chávez hívei és egyes hűséges katonai egységek sikeresen visszajuttatták őt a hatalomba. Ezt követően Chávez politikai hatalmát még erőteljesebben szilárdította meg, és számos reformot vezetett be, amelyek az olajipar államosítására, a szegénység csökkentésére és saját ideológiájának terjesztésére összpontosítottak. Chávez egészen 2013-ban bekövetkezett haláláig az elnöki székben maradt.

Mar del Plata, 2005. november 4.
Hugo CHÁVEZ venezuelai elnök (j) és Diego MARADONA egykori argentin labdarúgócsillag részt vesz a George W. Bush amerikai elnök látogatása ellen tartott tüntetésen Mar del Platában 2005. november 4-én. (MTI/EPA/Chico Sanchez)

 

 

Ajánljuk még