Mint arról korábban beszámoltunk, vasárnap virradóra elhagyta Damaszkuszt és ismeretlen helyre távozott Bassár el-Aszad szíriai elnök, miután a lázadók sikeresen elfoglalták a fővárost. Sayfo Omar szerint több tényező vezetett az elnök bukásához: egyrészt az oroszokat, akik korábban támogatták Aszadot, jelenleg lefoglalják az Ukrajnában zajló események, valamint a libanoni Hezbollahot is meggyengítették az Izraellel vívott harcok, ezért ők nem tudtak segítséget nyújtani a kormányerőknek, másrészt a gazdaság annyira kivéreztette a lakosságot, köztük a katonákat is, akiknek egy havi zsoldja egy heti élelmüket sem fedezte, hogy végül a hadsereg sem állt ki különösebben a rezsim mellett.
Kapcsolódó tartalom
“Egy olyan országban, ahol a lakosság 90 százaléka szó szerint éhezik, ki várhatja el, hogy kiálljon Aszadért?”
– tette fel a kérdést a Migrációkutató Intézet kutatási igazgatója.
A szakértő úgy látja, sokan aggódnak most amiatt, hogy a felkelők magját olyan szervezetek alkotják, mint például az al-Kaidás múlttal rendelkező Haj’at Tahrír as-Shám, szerinte azonban ők az elmúlt szűk évtizedben sokat konszolidálódtak és bár Szíriában élő keresztények úgy tartották, hogy inkább Aszad maradjon hatalmon, különben a „lefejező iszlamisták” jönnek helyette, ez nem így lesz. Sayfo Omar szerint a szír társadalom nagyon összetett, így ahhoz, hogy bárki képes legyen stabilan, nem csak pusztán nyers erővel uralni az országot, ahhoz szüksége van a kiegyezésre a különböző felekezetekkel.
„Őszinteségből vagy taktikából, de az iszlamista erőknek most az az érdeke, hogy a szír keresztényeknek a lehető legjobb dolguk legyen
és ne érezzék magukat üldözve, ezzel is bizonyítva a nemzetközi közvélemény felé, hogy nem jelentenek senki számára fenyegetést.” – jelentette ki Sayfo Omar.
A Migrációkutató Intézet kutatási igazgatója a hirado.hu-nak arról is beszélt,
szerinte nem fenyeget újabb migrációs hullám, mert az Aszad-rezsim bukása Törökország számára új lehetőséget nyújt,
hiszen az országból elmenekült több millió ember jelentős része kormányellenes volt, akiket jogi eszközökkel és az ingatlanjaik államosításával is akadályoztak a hazatérésükben. Szerinte a törököknek most az az elsődleges céljuk, hogy a területükön lévő mintegy 3,6 millió szír menekültet minél előbb visszaküldjék a hazájukba.
Kiemelt kép: Szíriai lázadók ünnepelnek Damaszkuszban 2024. december 8-án, miután a felkelõk megdöntötték Bassár el-Aszad szíriai elnök kormányát. Bassár el-Aszad ismeretlen helyre távozott a fõvárosból.MTI/AP/Huszein Malla