Egy tankra másztak fel a férfiak Damaszkuszban, így ünnepelték az Aszad-kormány bukását. Az elhaladó autósok dudálva üdvözölték őket. A szír fővárosban lövéseket lehetett hallani, azonban nem másokra, hanem a levegőbe tüzeltek örömükben a fegyveresek.
Azaz városában hatalmas torlódást okozott az ünneplés, azonban ezt most kevesen bánták: a szír zászlókat lengető emberek boldogan kiabáltak.
A dzsihadista lázadók vasárnapra teljesen irányításuk alá vonták Damaszkuszt, ezzel mindössze 11 nap alatt megdöntötték az országot 24 éve vezető Bassár el-Aszadot uralmát.
Sajtóhírek szerint a megbuktatott elnök repülőgépével ismeretlen helyre távozott. A lázadók az állami televízióban is beolvasták üzeneteiket.
„Először is Isten nevében és segítségével Damaszkusz városát felszabadítottuk és a zsarnok Bassár el-Aszad kormányát megdöntöttük. A rendszer által bebörtönzött foglyokat szabadon engedtük. Arra kérjük minden fivérünket, minden dzsihadistát, minden polgárt, hogy vigyázzanak a szír állam tulajdonára. Éljen sokáig Szíria!” – mondták a dzsihadisták.
Kapcsolódó tartalom
A bejelentés után országszerte elkezdték az Aszad-szobrok ledöntését. A miniszterelnök nem menekült el, azt mondta, szeretné biztosítani a kormányzás folytonosságát.
„Otthon vagyok és nem tervezem a távozást azért, mert én ehhez az országhoz tartozom és nem ismerek más államot ami a hazám lehetne” – fogalmazott Mohammed Gázi al-Dzsaláli kormányfő. A miniszterelnököt ugyanakkor még a reggeli órákban egy hotelba vezették a lázadók, hogy átadja nekik a hatalmat.
Az Aszad-kormány váratlanul gyors bukása az egész világot megdöbbentette, a legtöbb ország még nem reagált a lázadók sikerére. Nem úgy Izrael, amely máris tankokat és katonákat vezényelt a Golán-fennsíkra. Tel-Aviv szerint nem akarnak beavatkozni a szíriai eseményekbe, csak azt szeretnék biztosítani, hogy senki se léphessen át Szíriából Izraelbe, tartozzon bármelyik oldalhoz.
„Néhány óránként újra át kell értékelnünk a helyzetet. Jelenleg minden új esemény gyökeres változást jelenthet” – mondta Herci Halevi izraeli vezérkari főnök.
Sajtóhírek szerint Törökország üdvözli a lázadók győzelmét, habár Ankarában attól tartanak, hogy az észak-kelet Szíriát uraló kurdok előretörhetnek, amíg meg nem szilárdul az új kormány hatalma. Az Egyesült Államok is folyamatosan figyeli a történéseket.
Donald Trump közösségi oldalán azt írta, Aszad elhagyta az országát, miután Oroszország már nem akarta tovább védelmezni. A megválasztott amerikai elnök szerint az oroszoknak nem volt okuk közbeavatkozni, az ukrajnai háborúban ugyanis jelentős veszteségeket szenvedtek.
Bassár el-Aszad és elődei több mint 50 évig irányították Szíriát. Az elnök ellen már 2011-ben kitört egy lázadás, amit végül orosz és iráni segítséggel megfékeztek, az ország feletti teljes irányítást azonban sosem sikerült visszaszereznie a kormánypárti erőknek.
Kiemelt kép: Szíriai lázadók ünnepelnek Damaszkuszban 2024. december 8-án, miután a felkelők megdöntötték Bassár el-Aszad szíriai elnök kormányát (Fotó: MTI/AP/Huszein Malla)