A Politico amerikai kiadásában gyűjtötték össze azokat a területeket, ahol változás figyelhető majd meg a második Trump-adminisztráció januári hivatalba lépése után. A változások nemcsak Washington Ukrajna-politikáját érintik, új időszámítás kezdődhet többek között az energiapolitika és a bevándorláspolitika terén is. A legjelentősebb változásra mindenekelőtt Kelet-Európában lehet számítani,
Donald Trump 2023. május 11-én fogalmazta meg leghíresebb ígéretét, miszerint hivatalba lépését követően 24 órán belül véget vetne az orosz–ukrán háborúnak.
Az oktatáspolitikában a szélsőbaloldali nézetek (woke-ideológia, kritikai fajelmélet, genderideológia) kiszorítására helyeznék a hangsúlyt. Trump szintén tavaly májusban beszélt arról, hogy véget vetne a transzneműek pozitív diszkriminációjának az amerikai oktatási rendszerben, és
a genderideológia elleni fellépés az egészségügyet is érintené, eltörölné a Biden-adminisztráció nemváltást elősegítő lépéseit.
Fontos változások jöhetnek az energiapolitika terén is, 2023 szeptembere és 2024 augusztusa között több alkalommal is úgy nyilatkozott, hogy megválasztása esetén szükségállapotot hirdetne a fosszilis energiahordozók kitermelésének növelése érdekében, valamint véget vetne a Biden-elnökség által kiemelt kérdésként kezelt elektromobilitási átállást elősegítő törvényeknek is. Megígérte továbbá a zöld New Deal atrocitásainak eltörlését, itt a Biden-adminisztráció legfontosabb intézkedésének tartott, 2022-ben elfogadott inflációcsökkentési törvénynek nevezett intézkedés hatályon kívül helyezéséről beszélt.
Fontos változások várhatók a migrációs politika kapcsán,
Trump a kampányban megígérte az illegális bevándorlók tömeges deportálását az Egyesült Államokból.
Ezenfelül megtiltaná számukra a családegyesítést, valamint megakadályozná az idegen, keresztényellenes marxisták és kommunisták belépését az Egyesült Államokba. Az invázió megállításával és a nyitott határok politikájának lezárásával kampányolt, valamint véget vetne a kubai, haiti, nicaraguai és venezuelai migránsok könnyített belépésének az államok területére. Trump visszavonná Biden mesterséges intelligencia rendeletét, valamint véget vetne a nagy techvállalatok igényei szerint gyakorolt cenzúrának a közösségi médiában.
Nagy érdeklődés kíséri a lehetséges kereskedelempolitika alakulását, a tervek szerint Trump többek között legalább 60 százalékos importtarifát vetne ki minden kínai termékre, amelyet az Egyesült Államokba visznek és ott értékesítenek. Emellett prioritás lehet az elnökség számára a közigazgatás átalakítása és az úgynevezett „mélyállam” elleni fellépés is, összefüggésben a végrehajtó hatalom átalakításával, amiről bővebben itt olvashat a hirado.hu oldalán.
Kiemelt kép: Donald Trump megválasztott amerikai elnök (Fotó: MTI/EPA/AFP pool/Allison Robbert)