Aktuális

Többen megsérültek, miután egy busz és egy villamos ütközött Zuglóban

A nagy hatótávolságú rakétákkal olyan eszkalációt idéznek elő, amit az ukránok és az oroszok ezer nap alatt sem tudtak elérni – Kiss Rajmund elemzése

| Szerző: Juhári Andrea
A háborúban érdekelt pénzügyi hatalom még gyorsan be akar húzni pár milliárd dollárt, mielőtt Donald Trumpot beiktatják, erről szól ez az egész, és nem Ukrajna önrendelkezéséről vagy szabadságáról – így értékelte a hirado.hu-nak Kiss Rajmund, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetője azt, hogy a leköszönő Biden-adminisztráció nagy hatótávolságú rakéták oroszországi mélységi célpontok elleni bevetését engedélyezte és még ötmilliárd dollárt is elengedett Ukrajna adósságából.

A szakértő felidézte, hogy Joe Biden november 7-én még békés átmenetről, illetve egységről beszélt, és hangsúlyozta, hogy tiszteletben kell tartani az amerikaiak akaratát.

„Néhány hete még azt állította a leköszönő elnök, hogy az elkövetkező két hónapban az lesz a legfontosabb feladata, hogy zökkenőmentesen átadja a kormányzást és a cikluson átívelő feladatokat. Arról viszont nem volt szó, hogy

búcsúzóul még megszorongatják Donald Trumpot és provokálják Vlagyimir Putyint”

világított rá Kiss Rajmund, aki emlékeztetett arra, hogy korábban még Henry Alfred Kissinger is leszögezte, nem lehet provokálni a világ legnagyobb országát, ahol mind a 11 időzónában nukleáris fegyver van.

Kiss Rajmund, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetője (Fotó: Magánarchívum)

„Nem elég, hogy a nagy hatótávolságú rakétákkal

olyan eszkalációt idéznek elő, amit az ukránok és az oroszok ezer nap alatt sem tudtak elérni,

hanem még ötmilliárd dollárt is elengednek Ukrajna adósságából. Nem tartják tiszteletben az amerikaiak döntését, akik Donald Trumpot támogatva békére és nemzetközi stabilitásra szavaztak” – értékelte a Biden-adminisztráció Ukrajnával kapcsolatos döntéseit a külpolitikai szakértő, aki felidézte, hogy rendkívüli természeti katasztrófák sújtották a választásokat megelőző hónapokban az Egyesült Államokat.

„Légkondicionálók repkedtek a levegőben, autók, házak, utcák tűntek el. A Biden–Harris-adminisztráció azonnali segélyként 8-900 amerikai dollárt utalt a károsultaknak. Ezt úgy értékelte például az észak-karolinai seriff, hogy kár, hogy nem ukránnak született, de hasonlóan fogalmaztak a rokonaikat és értékeiket sírva kereső floridaiak is, akik szintén sérelmezték, hogy

Ukrajna több támogatást kap, mint a bajba jutott amerikai adófizetők”

magyarázta az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetője.

Kiss Rajmund emlékeztetett rá, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök még júniusban kijelentette, hogy

aki közvetlenül beszáll ebbe a konfliktusba, nem csupán potenciális célponttá, hanem Oroszországgal háborúban álló féllé válik,

márpedig ha az ukránoknak nincsen humán erőforrásuk a rakéták működtetéséhez, várhatóan amerikai vagy brit személyzet nyomja majd meg a gombokat.

A fegyveres konfliktus eszkalációjával kapcsolatban rámutatott, hogy miközben Valerij Zaluzsnij, az ukrán véderő volt főnöke, jelenlegi londoni nagykövet azt állítja, harmadik világháborúba sodródhat Ukrajna – mert Oroszországba Észak-Koreából érkeznek katonák, Iránból a drónok, Kínából pedig fegyverek –, afölött viszont átsiklik, hogy Ukrajnát 30 ország támogatja, hiszen az EU 27 tagállamán túl ott van mögötte Japán, Dél-Korea és az Egyesült Államok is.

A szakértő arra is emlékeztetett, hogy a háború kitörésének okai között a be nem tartott nyugati ígéretek állnak.

„A NATO és a nyugati vezetők, köztük

Bill Clintontól kezdve az összes amerikai elnök megígérte, hogy Ukrajna nem lesz a szövetség tagja.

Nem lenne szabad Oroszországot provokálni. Putyin sem akar atomháborút, a nukleáris fegyverek pont azért vannak, hogy ne legyen nukleáris háború” – magyarázta Kiss Rajmund, aki szerint nem igaz, hogy Zelenszkij egész Európát védi, hiszen a front keleten van.

Ukrán katonák egy 152 mm-es önjáró löveggel tüzelnek orosz állásokat a kelet-ukrajnai Donyecki területen fekvő Csasziv Jar közelében húzódó frontvonalnál 2024. november 18-án (Fotó: MTI/EPA/Ukrán hadsereg 24. gépesített dandárjának sajtószolgálata)

„Mark Rutte NATO-főtitkár, Emmanuel Macron francia államfő és a nyáron megválasztott brit miniszterelnök is örömét fejezte ki a Biden-adminisztráció döntése miatt, de ez minden bizonnyal változni fog, majd február elején, mikor Trumppal fognak tárgyalni. Emlékszem, Jens Stoltenbergék 2018-ban, amikor Donald Trumppal egyeztettek Brüsszelben, csak annyit tudtak mondani, hogy igen elnök úr, ezt fogjuk csinálni, és közben folyamatosan bólogattak, várhatóan így fog majd tenni Mark Rutte és Emmanuel Macron is” – vélekedett a szakértő, aki kiemelte, hogy

a háborúban érdekelt üzleti körök most kihasználják a Donald Trump hivatalba lépéséig fennálló időt.

„Nem volt még példa ilyesmire az elmúlt száz évben az Egyesült Államokban. Az a legszörnyűbb az egészben, hogy a háborúban érdekelt pénzügyi hatalom, amely szeret a zavarosban halászni, még gyorsan be akar húzni pár milliárd dollárt, mielőtt Donald Trumpot beiktatják. Erről szól ez az egész, és nem Ukrajna területi integritásáról, önrendelkezéséről vagy szabadságáról” – tette egyértelművé a külpolitikai szakértő.

Kiemelt kép: Az ukrán 24. gépesített dandár katonája géppuskával tüzel a kelet-ukrajnai Donyecki területen tartott gyakorlaton 2024. december 1-jén, az Ukrajna elleni orosz háború alatt (Fotó: MTI/EPA/Az ukrán 24. gépesített dandár sajtószolgálata)

Ajánljuk még