Kevesebb mint 7 hét múlva véget érhet az orosz-ukrán háború aktív szakasza – erről ír a Politico brüsszeli kiadása. A lap szerint, harcoló felek Donald Trump januárig jelentős áttörést szeretnének elérni, mielőtt elindulhatnak a tűzszüneti és béketárgyalások. Ezzel együtt a Politico is elismeri, hogy veszélyesebb szakaszába léphet a háború.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök megnevezte Keith Kellogg tábornokot leendő békeköveteként, a pozíciót a januárban hivatalba lépő elnök kifejezetten az ukrajnai háború rendezése érdekében hozhatja létre. Addig azonban lassan kevesebb, mint 7 hét van hátra, ezért mind az ukránok, mind az oroszok folytatják a harcokat, hogy jobb taktikai és stratégiai pozícióból kiindulva ülhessenek majd tárgyalóasztalhoz.
Az eszkalációs spirál megléte miatt azonban tapintható a növekvő feszültség Kijev és nyugati szövetségesei, valamint Moszkva között. Ukrajna ATACMS-rakétákkal támadott mélységi orosz célpontokat miután a hasonló hadműveletek végrehajtását Joe Biden hivatalban lévő elnök jóváhagyta, Oroszország pedig Oresnyik ballisztikus rakétákkal támadta a közép-ukrajnai Dnyipropetrovszkot.
Az orosz csapatok mellett már észak-koreai katonák ukrajnai jelenlétéről is érkeztek hírek, ennek hatására pedig újfent felmerült a francia katonák bevetése, ezúttal a britekkel együtt.
Éppen ezért nem véletlen, hogy egyre többen várják a hivatalba lépő elnöktől a tárgyalások megkezdését. Azonban ez sem tűnik egyszerűnek, valamint létezik egy másik oldala is a konfliktusnak, ez pedig egyes nyugati vezetők motivációiban keresendő, amint arra a cikkben is kitérnek.
A Politico szerint a Nyugat eleve azzal a feltevéssel egyezkedne, hogy szerintük Putyin nem tárgyalna majd komolyan. Ehhez a gondolatmenethez csatlakozott Mélanie Joly, kanadai külügyminiszter aki arról beszélt, hogy „Putyinnak nincsenek vörös vonalai”, valamint szerinte az egész eleve csak arra jó, hogy az oroszok újra támadjanak majd.
A következő két hónap kulcsfontosságú lehet
Orbán Viktor miniszterelnök már korábban is hangsúlyozta, hogy soha nem volt még ennyire veszélyes a háborús helyzet.
„Soha ilyen közel nem voltunk a békéhez, és soha ennyire nem volt veszélyes a háborús helyzet. Ez egyszerre van így ”- mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
A kormányfő az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban úgy fogalmazott, nagyon nehéz és furcsa helyzetben vagyunk. Két olyan hír is volt a közelmúltban, ami megdöbbentő, és ami az európai politikusok felelősségére hívja fel a figyelmet.
Az egyik, hogy az oroszok mégiscsak kilőtték azt az interkontinentális ballisztikus rakétát, amely alkalmas arra, hogy nukleáris robbanófejeket szállítson.
„Ha ezeket bevetik, akkor a háború világméretűvé fog terebélyesedni, és lesz nukleáris tartalma is” – figyelmeztetett Orbán Viktor. Rámutatott arra is: az orosz jelentések szerint már amerikai és francia katonák is meghaltak légicsapásokban, ami jól mutatja az eszkalációt, a háború kiterjedésének veszélyét.
Ez rendkívül veszélyes pillanat – jelentette ki a kormányfő, hozzátéve: nagyon reméli, hogy ez a „fegyverbemutató” óvatosságra inti a nyugatiakat is.
A miniszterelnök lehangolónak nevezte az Európai Parlamentben (EP) csütörtökön történteket. Úgy fogalmazott: jól látható, hogy az EP és számos európai kormányfő továbbra is folytatni akarja a háborút, sőt növelni akarja az intenzitását. Erről elfogadtak egy határozatot, amiben kimondták, „igaz, hogy Amerikában békepárti elnök nyert, de most még háborúpárti adminisztráció van.”
A „Trump-hatás még nem érződik”, hiszen a választást elveszítő amerikai kormány döntött arról, hogy újabb hatalmas összeget küld Ukrajnába – mondta Orbán Viktor, hozzátéve, „túl kell élnünk ezt a másfél-két hónapot”. Kiemelte, intenzív diplomáciai munkát folytatnak a tűzszünet és a béke érdekében.