– Mi volt az apropója a Robert Ficóval való találkozásának?
– Az a miniszterelnöknek – nagyjából három hete – elküldött levelünk, amelyben javaslatot tettünk az önkormányzati finanszírozási rendszer átalakítására, mivel a visszaosztási rendszerben komoly anomáliákat okoz a magassági és a nagysági kvóta.
– Ez mit jelent?
– Szlovákiában a nagyobb és a magasabban elhelyezkedő települések több forrást kapnak, mint az alacsonyan fekvők, illetve a kistelepülések. Ez a gyakorlat hátrányosan érinti azokat a területeket, ahol jelentős számban él magyar közösség. Ebben az ügyben fordultunk a kormányfőhöz, ez volt a találkozásunk indoka, de a majd egy órán át tartó tárgyaláson több, a felvidéki közösségünket és a magyar–szlovák kapcsolatrendszert érintő kérdés is felmerült.
– A nyelvtörvény is terítékre került.
– A nyelvtörvényt illetően a miniszterelnök rögtön leszögezte, hogy az ő kormánya semmilyen olyan szigorító intézkedést vagy törvénymódosítást nem enged át, amely csorbítaná a jelenlegi status quót, és hátrányosan érintené a felvidéki magyarság és az összes többi nemzeti közösség nyelvhasználatát. Korábban egyébként ugyanezt mondta a megbízott házelnök, Peter Ziga és Juraj Blanár külügyminiszter is, ám nagyon komoly fejlemény, hogy ezt maga a miniszterelnök is megerősítette a felvidéki magyar párt elnökének és alelnökének.
– Miről esett még szó ezen a magasszintű megbeszélésen?
– Azt is nyomatékosította a szlovák kormányfő, hogy számára rendkívül fontos és sokat dolgozott is azért, hogy magyar és a szlovák kapcsolatok a legmagasabb szinten is ilyen kedvezőek legyenek mint most, és ennek a megtartásában, illetve még szorosabbá tételében érdekelt a továbbiakban is. A szlovákiai belpolitikát érintően pedig hangsúlyozta, hogy üdvözölné, ha visszatérne az országos politikába a felvidéki magyarság képviselete, hiszen meglátása szerint szükség van az olyan standard politizálást követő és folytató, a társadalomba beágyazott szervezetekre, mint amilyen a magyarok a pártja, amely szervezeti háttérrel, struktúrákkal rendelkezik, és nem csupán egy-egy megmondóemberre épül.
– Milyennek látta Robert Ficót? Megtörte vagy megerősítette a tavasszal ellene elkövetetett merénylet?
– Először tárgyaltam vele személyesen, ezért nincs viszonyítási alapom, de finoman szólva nem a gyengeség sugárzott belőle. Erős, sokat megélt politikus, aki a világnézetét sem rejti véka alá, felvállalja, hogy baloldali gyökerű pártokból jön, ideológiai síkon az általa vezetett Smer is a baloldalhoz tartozik, ugyanakkor Robert Fico számára fontos normalitás a hagyományos felépítése a társadalomnak, a klasszikus politizálás elve és azok az értékek, amelyek nélkül szétesne a társadalom szövete. Például a migráció, a háború és béke, a gender- és számos külpolitikai kérdésben ugyanazt az álláspontot képviseli, mint például az európai pártcsaládok közül a Patrióták. A felvidéki magyarok pártja szintén fontosnak tartja ezeket az értékeket, ezért ilyen ügyekben is partnerként tekint ránk a szlovák kormányfő, aki a napokban telefonon már egyeztetett a leendő amerikai elnökkel, jövőre pedig meghívta az orosz elnököt egy szlovákiai látogatásra.
– Nem volt mindig ilyen pozitív Fico megítélése a magyarság körében.
– Forog a világ kereke, a történelem nem áll meg, új társadalmi és politikai törésvonalak keletkeznek, így egy oldalra kerülhetnek olyanok, akik korábban egymással szemben helyezkedtek el.
– Jó példa erre az ön személyes sorsa is.
– Az én esetem szempontjából is üdvözlendők a fejlemények, hiszen személyemben olyan emberrel tárgyalt, akit korábban megfosztottak szlovák állampolgárságától. Ráadásul azt a törvényt anno a Fico-párti parlamenti többség hozta meg. Robert Fico magától hozta fel ezt a témát, amikor hangsúlyozta, hogy történtek olyan intézkedések és dolgok az ő korábbi kormányai alatt magyar–szlovák viszonylatban, amelyekre nem büszke.
– Visszakapta már a szlovák állampolgárságát, amelyet elveszített, amikor megkapta a magyarigazolványt?
– Még nem, de megmondtam a szlovák kormányfőnek, hogy vissza fogom igényelni.
– A felvidéki magyarságnak jelenleg nincs parlamenti képviselete Szlovákiában, mégis nagyon magas szinten folytatnak tárgyalásokat. Előrelépést hozott a Ficóval való találkozás az önkormányzati finanszírozás ügyében?
– Volt egy petíció ez ügyben, összegyűlt tízezer aláírás, ezzel bekapcsolódtunk a tárcaközi egyeztetésbe, így már közölhetjük a meglátásainkat. Ma a pénzügyminisztérium képviselői fogadtak bennünket és meghallgatták a módosító javaslatainkat, észrevételeinket. Robert Fico pedig a személyes megbeszélés során nyilvánvalóvá tette, hogy a megfelelő szinten lesz kezelve a javaslatunk, ennek megfelelően a jövő héten találkozunk egy illetékes államtitkárral is.
– Hirtelen kiléptek a szlovákiai politika nagyszínpadára. Hogy állnak a pártépítéssel?
– Hosszú még az út, de elindultunk felfelé. A Magyar Szövetség feladata, hogy a felvidéki közösség jólétére és jogvédelmére vonzó, meggyőző és 21. századi megoldást kínáljon. A kampány máris elkezdődött, készen kell állnunk.
Kapcsolódó tartalom
Kiemelt kép: Robert Fico szlovák miniszterelnök és Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke (Fotó: Gubík László hivatalos közösségi oldala)