Aktuális

Karácsony Gergely újra az M1 vendége lesz

Itt vannak az Izrael és a Hezbollah közötti tűzszüneti megállapodás részletei

| Szerző: hirado.hu
A libanoni hadsereg fokozatosan átveszi a Hezbollah síita milícia pozícióit Dél-Libanonban, az Egyesült Államok pedig garantálja, hogy Izrael válaszcsapást indíthasson, amennyiben a másik fél megsértené a tűzszünetet – ezek a szerda hajnalban életbe lépett megegyezés legfontosabb pontjai.

Szerda hajnalban lépett életbe az izraeli kormány és a Hezbollah síita fegyveres szervezet közötti, hatvan napra szóló tűzszünet, amelynek létrejöttét Joe Biden amerikai elnök kedden késő este jelentette be. Az Egyesült Államok és Franciaország közös nyilatkozatában kiemelték, a megegyezés biztosítékot ad Izraelnek a Hezbollah és más terrorszervezetek jelentette fenyegetésekkel szemben – írja a BBC.

A zsidó állam és az Irán által támogatott libanoni síita milícia közötti 13 hónapja tartó háborúnak véget vető megállapodás legfontosabb részei a következők:

  • A tűzszünet állandó jellegű.
  • A Litani folyótól az izraeli határig terjedő dél-libanoni határsávban 5000 libanoni katona váltja fel a Hezbollah fegyvereseit.
  • Washington és Párizs garantálja a megállapodás kölcsönös betartását.
  • Izrael fenntartja magának a válaszcsapás jogát, amennyiben a Hezbollah megsérti a megállapodást.
Az Izrael és Libanon között 2024. november 27-én hajnalban életbe lépett tűzszüneti megállapodás által érintett dél-libanoni régió (hirado.hu-grafika)

Joe Biden elnök újságírók előtt kifejtette, hogy a megállapodást állandónak szánják, ennek értelmében a Hezbollahnak hatvan napja van kivonni csapatait az úgynevezett „Kék vonal” (vagyis a nem hivatalos izraeli–libanoni határ) és a Litani folyó által határolt területről. A szervezet fegyvereseit a libanoni hadsereg ötezer katonája váltja fel. A BBC szerint bár vannak még kérdések a libanoni hadsereg képességeit illetően, hozzáteszik: nyugati értesülések szerint a Hezbollah annyira meggyengült, hogy a törvényes bejrúti kormány visszaveheti az ország irányítását.

Ezzel párhuzamosan Izrael is kivonja csapatait a területről, valamint lehetővé teszi, hogy a polgári lakosság visszatérjen a lakhelyére.

A tűzszüneti megállapodás az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1701-es határozata értelmében jött létre, amely lezárta a 2006-os háborút Izrael és a Hezbollah között. Libanoni kérésre a Litani folyótól délre eső területeken kizárólag a libanoni hadsereg és az ENSZ békefenntartó erői (UNIFIL) lehetnek jelen – teszi hozzá a BBC.

Joe Biden beszédében kiemelte: a Hezbollah nem építheti újra az infrastruktúráját Dél-Libanonban.

„Ha kilőnek egy rakétát, ha akárcsak egy alagutat ásnak vagy teherautókkal merészelnek rakétákat szállítani oda (Dél-Libanonba – a szerk.), akkor támadni fogunk”

– szögezte le Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a megállapodás elfogadását bejelentő televíziós beszédében, szerda hajnalban.

Joe Biden washingtoni beszédében kiállt az izraeli álláspont (az önvédelem joga) mellett, ugyanakkor azt is kifejtette, hogy a megállapodás egyszersmind segít Libanon szuverenitásának megőrzésében is.

Kiemelt kép: Az ENSZ libanoni békefenntartó missziójának (UNIFIL) katonái egy helyszínt biztosítanak a dél-libanoni Hardaliban az Izrael és a Hezbollah libanoni Irán-barát síita milícia közötti tűzszüneti megállapodás életbe lépése után, 2024. november 27-én (Fotó: MTI/AP/Mohammed Zaatari).

Ajánljuk még