Tűzoltók dolgoztak egy kigyulladt lakóépületnél Mikolajivban. Az orosz támadások miatt itt is óriási a pusztítás: rengeteg ház semmisült meg, nagyon sokan megsebesültek – számolt be az M1 Híradó.
Ukrajna keleti részén ez szinte mindennapos látvány. Harkivban, amely mindössze 30 kilométerre van az orosz határtól, a gyerekek most föld alatti iskolába járnak.
Ezer napja tart a háború Oroszország és Ukrajna között. A konfliktus egyre véresebb, több tízezer civil áldozat mellett legalább egymillió katona esett el vagy sebesült meg a fronton. Ez a szám pedig napról napra tovább nő.
A béketárgyalások még nem kezdődtek meg. A napokban ráadásul ismét fordulóponthoz érkezett a konfliktus.
Joe Biden ugyanis zöld utat adott Ukrajnának, hogy amerikai gyártmányú, nagy hatótávolságú rakétákat használjon Oroszország területén lévő célpontok ellen. Szakértők szerint ez világháborúhoz is vezethet.
Ennek ellenére a német, a holland és a francia diplomácia vezetője is üdvözölte Joe Biden döntését. Nemrég pedig a francia elnök közölte: egyetért az amerikai elnökkel.
„Úgy vélem, kötelességünk segíteni Ukrajnát az ellenállásban. Ez az ellenállás háborúja, hogy megvédje a területét. Ezt egy olyan mélyreható változás is kiváltotta, amelyet nem szabad alábecsülni, nevezetesen az észak-koreai csapatok bevonása Oroszország mellett” – mondta Emmanuel Macron.
A háború ezer napjáról kedden az Európai Parlamentben is megemlékeztek. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is felszólalt. Nem sokkal korábban pedig közösségi oldalán írt arról: minden nap arra kérik a világot, hogy legyen elég erős ahhoz, hogy megakadályozza az ukrán nép elleni támadásokat.
Ukrajna nyugati támogatásával azonban nem mindenki ért egyet.
A napokban a szlovák miniszterelnök is élesen bírálta az amerikai nagy hatótávolságú rakéták bevetését. Robert Fico szerint mindez a háború eszkalációjához vezet.
„Egyértelmű utasítást adtam mind a Szlovák Köztársaság külügyminiszterének, mind a védelmi miniszterének, hogy ne támogassák ezt az amerikai döntést, amely meghiúsítja a béketárgyalások megkezdését” – szögezte le Robert Fico.
Szijjártó Péter külügyminiszter pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt évtizedek legveszélyesebb két hónapja áll előttünk. Mint fogalmazott: az Egyesült Államokban a hivatalából két hónap múlva távozó elnökkel olyan döntéseket hozhatnak meg, amelyek világméretű katasztrófához vezetnek.
Egyre többen látják úgy: a békepárti Donald Trump nehéz helyzetbe kerülhet a Biden-adminisztráció döntése miatt.
Vlagyimir Putyin ugyanis korábban közölte: a rakéták bevetésének engedélyezésével az érintett országok maguk is az Oroszország elleni háború közvetlen résztvevőivé válnak. Nemrég pedig közölték: mostantól nukleáris fegyvereket vethet be Oroszország, ha Ukrajna nyugati, nagy hatótávolságú rakétákat használ ellenük.
„A nukleáris elrettentés célja annak biztosítása, hogy a potenciális ellenség megértse a megtorlás elkerülhetetlenségét az Orosz Föderáció és/vagy szövetségesei elleni agresszió esetén” – mondta a Kreml szóvivője.
Jól látható, hogy a háború ezredik napján tovább romlott a helyzet. Szakértők ráadásul arra hívták fel a figyelmet, ha a feszültség Donald Trump beiktatásáig tovább nő, az megnehezíteni majd a tárgyalások megkezdését, ezzel pedig a háború lezárása is eltolódhat.
A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: MTI/AP/Orosz védelmi minisztérium)