– Ön is részt vett Brüsszelben Jordan Bardella szerdai rendezvényén a Brüsszeli Magyarország Házában, ahol a szélsőbaloldali Antifa-mozgalom tüntetett az épület előtt. Mennyiben érte váratlanul a szervezőket a tiltakozás?
– Már több nappal ezelőtt tudomásunk volt arról, hogy az Antifa szervezni fog valamit. Mivel Jordan Bardella beszélt, a belga rendőrség – tudván, hogy mi várható az ő nyilvános szereplésein – nagy erőket mozgósított. Az antifasiszták már előzetesen is a rendezvény betiltását követelték. Majd a helyszínen mintegy 150–200 fős tömeg gyűlt össze, és sokan ellenségesen viselkedtek. Próbálták meggyőzni a rendezvényre tartókat, hogy ne menjenek be, hiszen odabenn „szélsőjobboldaliak” vannak. Abban még semmi kivetnivaló nem lett volna, hogy ellenvéleményt nyilvánítanak, ám ők „fasisztának” nevezték Bardellát és az esemény szervezőit is.
🇭🇺🤝🇫🇷 Despite blocking the center of #Brussels, and despite leftist antifa demonstrations, @J_Bardella‘s book launch has started! They cannot stop us! @RNational_off #Fidesz pic.twitter.com/jZtFQNFyB3
— Ádám Samu Balázs (@AdamSamuBalazs) November 13, 2024
– Mi lehet az oka ennek?
– Ha bármilyen konzervatív vagy jobboldali előadó bármilyen módon kifejtené a véleményét, ezek az erők rögtön „antifasiszta” tüntetéseket szerveznek, mert az ő szempontjukból mindenki „fasiszta”, aki nem úgy gondolkodik, mint ők. E logika mentén pedig arra törekszenek, hogy a megszólalni készülőknek nincs joguk a szólásszabadsághoz. Egyébként, bár némi lökdösődés előfordult, a nagyszámú rendőri jelenlét miatt nem tört ki verekedés. Mégis, kellemetlen volt ez az egész, hiszen az ember azt gondolta: egy szép este lesz majd itt, Brüsszelben. Az ember azt gondolná: talán csak el lehet menni békésen egy ilyen helyre, anélkül, hogy attól kellene félni: valaki megüti, megtámadja az érkezőket, ám itt fennállt ennek a veszélye.
– Bardella valóban szélsőjobboldali, ahogy a tüntetők ezt kiabálták?
– Az ő szemükben mindenki, aki a Nemzeti Tömörülés nevű párthoz tartozik vagy szélsőjobboldali vagy „majdnem fasiszta”. Arra viszont nem figyelnek, hogy ez a párt igazából milyen értékeket képvisel. Jordan Bardella egy komoly konzervatív politikus, aki nagyon fontos szereplő Franciaországban: a Nemzeti Tömörülés elnöke, volt miniszterelnök-jelöltje. Nagyon népszerű Franciaországban, sőt még Belgiumban is. S az is lehet, hogy a következő francia elnökválasztáson Marine Le Penre, a párt korábbi elnökjelöltjére voksolnak majd a legnagyobb számban, ami majdnem olyan nagy dolog lenne Európában, minthogy Trumpot megválasztották az Egyesült Államokban. Ezért volt az, hogy elhatározták: balhét csinálnak, amikor bemutatja a könyvét. De már megszoktuk itt Brüsszelben, hogy ha egy konzervatív író előad, vagy történetesen bemutatja egy művét, akkor azt tüntetés kíséri, sőt nyomást gyakorolnak az esemény szervezőire, esetleg a könyvterjesztő hálózatra is.
– A könyv címe, C’est que je cherche, avagy: Amit keresek. Pontosan miről szól a mű?
– Bardella életének egy bizonyos szakaszát mutatja be. Bevándorló, félig olasz családból származik, Párizs egy szegényebb részén nőtt fel, szülei a munkásosztályhoz tartoztak. Meg kellett küzdenie, hogy érvényesülni tudjon. Ez a könyv Bardella útkereséséről szól és arról is, hogy jutott el odáig, hogy francia hazafiként határozza meg önmagát. Arról a folyamatról beszél, hogy a fiatalabb emberek, akik még nem találják meg önmagukat, hogyan jutnak el a nemzeti érzelmek átélésig. Könyvében ezt kiválóan, a francia nyelv magas szintjén fejezi ki.
– Említette a nyomásgyakorlást: a Médiatransport nevű, a franciaországi vasutak és más közlekedési eszközök médiafelületét értékesítő cég például bojkottálta a könyv hirdetését.
– Valóban, a cenzúrázás odáig terjedt, hogy a könyveket népszerűsítő plakátokat is próbálták megakadályozni. A konzervatív párt részéről viszont azt hangoztatták: nem szabad hagyni, hogy akadályozzák egy fontos politikus könyvének terjesztését, reklámozását. Emiatt viszont még inkább ráirányult a figyelem Bardella művére, ami hozzájárult, hogy bestseller legyen a könyvből.
– Miért esett Bardella választása a Brüsszelben hazánkat képviselő intézményére, Brüsszeli Magyarország Házára?
– Úgy látom, az európai választások és különösen a Patrióták Európáért EP-frakció létrejötte óta hétről hétre, hónapról hónapra közelebb kerülnek egymáshoz a frakcióban részt vevő pártok és tagjaik. Számos ismerősöm, barátom a francia törvényhozásban vagy annak tágabb csapatában kifejezetten magyarbarát, és a budapesti kormányhoz is szimpátiával viszonyulnak. Ezért határoztak úgy, hogy a könyvet bemutassák a Magyarország Házában.
Kiemelt kép: Frank Füredi, az MCC Brüsszel igazgatója beszédet mond a Mathias Corvinus Collegium (MCC) brüsszeli képzési központjának The War Against the Past: Fighting for Our History (Háború a múlt ellen: harcolni a történelmünkért) című konferenciáján Brüsszelben 2024. október 16-án (Fotó: MTI/Purger Tamás)