Az Egyesült Államok alkotmánya szerint egy pártnak 218 képviselői mandátumra van szüksége ahhoz, hogy megszerezze a képviselőházi többséget, Donald Trump megválasztott elnök pártjának pedig a legfrissebb adatok szerint 214 képviselői helyük van, szemben a demokraták 205 mandátumával.
Az Egyesült Államokban közben megkezdődtek a találgatások arról, ki fogja betölteni a legfontosabb pozíciókat Washingtonban. Donald Trump eddig két nevet említett: Elise Stefanik New York-i képviselőnő lesz az Egyesült Államok új ENSZ-nagykövete, Tom Homant pedig belügyminiszterré nevezhetik ki. Legfontosabb feladata – az illegális bevándorlás elleni küzdelem jegyében – a határvédelem biztosítása lesz.
A megválasztott elnök Homannal kapcsolatban úgy fogalmazott, ő lesz az amerikai határvédelem „cárja”.
A republikánusok várhatóan legalább 52 mandátumot szereznek a 100 tagú szenátusban, miután Nyugat-Virginia, Ohio és Montana államban egy-egy, korábban a demokraták által birtokolt helyet is megszereztek. A washingtoni képviselőházi többség felhatalmazza a Republikánus Pártot arra, hogy kezdeményezze a képviselői mentelmi jog megvonását, illetve szükség esetén eljárást indítson egyes képviselőkkel szemben.
Ha a republikánusok a kongresszus alsóházában és a szenátusban is többséget szereznének, azzal Trump kormányzati programja, javaslatai nagyobb eséllyel nyernék el a kongresszus jóváhagyását, mintha az egyiket a demokraták irányítanák. Donald Trump többek között azt ígérte a kampányban, hogy letöri az inflációt, csökkenti az adókat, az illegálisan az USA-ban tartózkodó bevándorlókat pedig kitoloncolják.
Kik lehetnek Trump miniszterei?
Tom Homanra, a bevándorlási és vámhivatal (ICE) volt igazgatójára már korábban többen tippeltek, hogy ő lehet a következő belügyminiszter. Trump a Truth közösségi platformon azt írta róla, hogy a leendő miniszter „a nemzet határaiért felel majd, beleértve (…) a déli határt, az északi határt, valamint az összes tengeri és légügyi biztonsági kérdést”.
A Fox News Online szerint az is biztosra vehető, hogy a 67 éves Susan Wiles lesz Trump kabinetfőnöke, aki sok egyéb mellett az elnöki sajtótájékoztatók megszervezéséért és lebonyolításáért felel majd.
America’s first FEMALE chief of staff.
Susan Summerall Wiles
But cry about how he hates women some more. pic.twitter.com/PkuRvpAkau
— Freedom & Whiskey (@FreeAndWhiskey) November 7, 2024
Trump a választási győzelmét követő beszédében „jégleánynak” nevezte Wilest, utalva a higgadtságára, és hozzátette, hogy szeret a háttérben maradni.
A kormányzatba való bekerülésre esélyes még az X cégcsoport tulajdonosa, Elon Musk – aki a nyár elejétől kezdve támogatta Trump kampányát –, valamint Robert F. Kennedy Jr., aki saját elnökválasztási kampányba fogott, majd Trump oldalára állt.
Donald Trump a hétvégén azt is bejelentette, hogy Nikki Haley és Mike Pompeo – előbbi ENSZ-nagykövet, utóbbi külügyminiszter volt az első Trump-adminisztráció alatt – nem kapnak új pozíciót, amikor az elnök januárban visszatér a Fehér Házba.
Kapcsolódó tartalom
Kiemelt kép: Donald Trump republikánus elnökjelölt és Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója egy kampánygyűlésen a pennsylvaniai Butler Farmon, 2024. október 5-én (Fotó: Kevin Dietsch/Getty Images)