Csütörtök este érkezett meg a német kancellár Budapestre, akit a Parlament előtt Orbán Viktor fogadott. A kormányfő sajnálkozását fejezte ki, hogy Olaf Scholz a német kormányválság miatt napközben nem tudott részt venni a csaknem 50 állam- és kormányfőt tömörítő Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóján. Az uniós állam- és kormányfők munkavacsoráján azonban már jelen volt – számolt be róla az M1 Híradó.
Olaf Scholz péntek reggel a szállodája teraszán tartott sajtótájékoztatót, ahol a német kormányválság témakörét kerülte. Inkább azt hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak most össze kell tartania.
„Európa és a világ komoly kihívásokkal szembesült. A háború visszatért Európába. Oroszország megtámadta Ukrajnát, és folytatja a háborút változatlan brutalitással. A Közel-Keleten is állandó veszélyt jelent a konfliktus eszkalálódásának lehetősége. Emiatt szükséges, hogy Európa és az Európai Unió összetartson”
– mondta a német kancellár.
Szijjártó Péter csütörtökön a Puskás Arénában, az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozójának sajtótájékoztatóján azt mondta: a német belpolitikai válság újabb érv amellett, hogy semmi nem olyan, mint eddig.
„A német gazdaság jólléte kiemelt érdeke Magyarországnak, szóval szorítunk Németország stabilitásáért, és természetesen a német emberekre bízzuk a döntést. Szerintem ez a legfontosabb: láttuk a közelmúlt választási eredményeit a térségben. Láttuk, hogy a német emberek nincsenek megelégedve azzal, ahogy mennek a dolgok Németországban. A legjobb, amit most tehetnek az az, ha rábízzák a választókra a döntést” – fogalmazott a külgazdasági és külügyminiszter.
A hatalmas költségvetési hiány okozhatta az összeomlást
Németországban csütörtökön sorakoztak fel utolsó alkalommal miniszterekként a német szabaddemokraták politikusai a berlini elnöki rezidencián. Miután Olaf Scholz kancellár a pártelnökük, Christian Lindner menesztése mellett döntött, a német kormánykoalíció szétesett, a szabaddemokrata miniszterek pedig lemondtak.
„Az eltérő nézetek arról, hogy miként lehet összeegyeztetni az adósságplafon fenntartását és a megfelelő reagálást a válságokra, végül kibékíthetetlen ellentétekhez vezettek a szövetségi kormányon belül” – foglalta össze a történteket a német elnök.
A közlekedésilámpa-koalíció néven elhíresült hárompárti német kormány szerda este omlott össze. A fő nézeteltérést az okozta, hogy nem tudtak megállapodni a hatalmas költségvetési hiány kezelésében. Olaf Scholz kancellár az adósságfékek felfüggesztését kérte a pénzügyminisztertől, aki inkább lemondott, minthogy teljesítse a kérést. A távozó Christian Lindner csütörtökön már a jobboldali Kereszténydemokrata Unió (CDU) álláspontját hangoztatta, hogy nem szabad januárig várni az előre hozott választásokkal, hanem azonnal cselekedni kell.
„Országunk számára a helyes döntés az azonnali bizalmatlansági indítvány lenne és az új választások kiírása. A demokráciában senkinek sem szabad tartania a választóktól”
– fogalmazott a menesztett német pénzügyminiszter, Christian Lindner.
Eközben az Alternatíva Németországért (AfD) bejelentette: készen állnak a választásokra. A párt társelnöke emellett élesen bírálta az összeomló német kormányt.
„A közlekedésilámpa-koalíció vége épp olyan méltatlan volt, mint ahogyan kormányoztak. Teljesen érthetetlen az, ahogy egymásnak estek, gondolkozás nélkül. Épp így kormányoztak három éven keresztül, ellentétesen azzal, mint ahogy a választók szerették volna. A koalíció felbomlása volt az egyetlen logikus kimenetel” – mondta Alice Weidel.
A kisebbségbe került német kormány tervei szerint a bizalmatlansági indítványról januárban szavazhat a berlini parlament, az előre hozott választásokat pedig legkésőbb márciusban tarthatják meg.