Baleset

Gázolt a vonat Győrnél, késések várhatók

Kozma Klementina: A szenátusi többség megkönnyíti Trump számára, hogy megvalósítsa programját

| Szerző: Udvardy Zoltán
Trumpnak a választásokat megelőzően sikerült végigjárnia az összes olyan kulcsfontosságú államot, ahol a győzelem okán fontos volt, hogy a republikánus szavazatok legyenek többségben – idézte föl az elnök győzelmi startégiáját a hirado.hu-nak Kozma Klementina, az MCC Geopolitikai Műhelyének kutatója.

A republikánus szenátusi többség lehetővé teszi Trump számára, hogy a keresztülvigye különféle szabályozásokat, megteremtse elképzeléseihez a törvényi kereteket: mindezt jóval könnyebben tudja keresztülvinni – fejtette ki lapunknak Kozma Kelmentina.

Ha ugyanis a demokraták alkotnák a többséget a szenátusban, a testület blokkolhatja az elnök kezdeményezéseit, mint az alkotmánymódosítások, vagy például az infláció-csökkentéssel kapcsolatos kérdések. Ide tartoznak a migrációval kapcsolatos kérdések is. Ha viszont a már megnyert szenátus mellett a kongresszus is sikerült megszerezniük a repulikánusoknak, akkor gyakorlatilag egy teljes zöld utat biztosít a Donald Trump számára – tette hozzá az elemző.

Nem vevők a marihuánára

Arra a kérdésünkre válaszolva, hogy mennyiben volt jelzésértékű, hogy az abortusz és a marihuána legalizálásának ügye is éppen a választások éjjelén bukott nagyot Floridában, Kozma Kelmentina úgy fogalmazott: „Nagyon nehéz úgy kampányolni marihuána legalizálása mellett, hogy egyre több amerikai államban, hogy azt látjuk, hogy a lakosság zöme, tehát majdnem 70 százaléka valamilyen függőséggel küzd.”


Az utóbbi években például a fentanil-fogyasztók száma megnövekedett, és a fiatalkorúak körében súlyosan megnövekedtek a halálozások. Ezzel pedig egyre inkább számolnia kell a kormányzatnak. Én úgy gondolom, hogy ez is közrejátszik abban, hogy hogy kialakul a társadalomban egyfajta ellenállás az olyan témákkal kapcsolatban, mint a marihuána legalizálása – magyarázta az elemző.

Béketeremtés egy nap alatt?

Donald Trump bizonyára nem csak beszél arról, hogy szeretné megszüntetni az orosz-ukrán háborút, ám kétlem, hogy ez egyik napról a másikra sikerülne – így reagált az elemző Trump korábbi ígéretre, miszerint egyetlen nap alatt leállítaná ezt a konfliktust.

Hetekbe, hónapokba telne, mire ezt a kérdést sikerülne rendezni, itt csettintés-szerű változás nem várható – jelentette ki Kozma Kelmentina.

Kiemelt kép: Donald Trump republikánus elnökjelölt a feleségével, Melaniával (j) és a menyével, Lara Trumppal, miután bejelentette győzelmét az amerikai elnökválasztás és kongresszusi választások utáni eredményvárón, a háttérben a floridai West Palm Beachben 2024. november 6-án hajnalban (Fotó: MTI/AP/Evan Vucci).

Ajánljuk még