Megrázó

Megérkeztek a képek a miskolci házrobbanásról

Felsültek a közvéleménykutatók, szoros verseny helyett elsöprő Trump-győzelem született

  • Donald Trump elsöprő győzelme ismét rámutatatott az amerikai közvéleméynkutatók elfogultságára – így látja az eddig ismert eredmények fényében több elemző.
  • Elképzelhető, hogy a választás kimenetelét próbálták az adatokkal befolyásolni. Az elmúlt hónapokban ugyanis rendre Kamala Harris győzelmét jósolták, még ha szoros versenyben is.
  • Ezzel szemben a republikánus elnökjelölt toronymagas győzelmet aratott. Az M1-nek nyilatkozó szakértő szerint az amerikai közvéleménykutatók mindent mérnek, csak a közvéleményt nem.

„Kamala Harris átvette a vezetés Donald Trumptól” – számolt be az amerikai CBS augusztusban. A televíziós csatorna közvélemény-kutatása szerint a demokrata jelölt támogatottsága mások mellett a nők, a spanyol ajkúak és az afroamerikaiak körében is toronymagas.

„Harris felülmúlta Trumpot a vitában” – ezt a CNN közölte szeptemberben. A demokrata elkötelezettségű hírcsatorna felmérése szerint a nézők 63 százaléka gondolta úgy, hogy Kamala Harris legyőzte Trumpot.

Nyáron és ősszel az amerikai, illetve a világsajtó kevés kivétellel attól volt hangos, hogy Kamala Harris támogatottsága emelkedik, megelőzte Donald Trumpot, és a novemberi választáson a demokrata jelöltnek nagy esélye van a győzelemre.

Még közvetlenül a voksolás előtt, ha szoros versenyben is, de Kamala Harris győzelmét jósolta a legtöbb közvélemény-kutatás.

Többségük 1-2 százalékos előnyt látott a demokrata jelöltnél, viszont például a PBS News egyenesen 4 százalékos különbségről számolt be hétfőn Harris javára. Jellemző, hogy a republikánus elnökjelöltet szinte az összes felmérés alábecsülte és vesztesnek állította be.

A média és a közvéleménykutatók hátszele az utóbbi hetekben egyértelműen érezhető volt a demokrata jelöltnél. A hollywoodi hírességek egymás után jelentették be, hogy Harrisre szavaznak, több média nyíltan a demokrata jelölt kampányát támogatta.

Egyes televíziós csatornák pedig ha kellett, akkor törvénysértően is megjelenési lehetőséget biztosítottak a demokrata elnökjelöltnek. Ezzel párhuzamosan a közvélemény-kutatások Harris győzelmét jósolva próbálták erősíteni a demokrata szavazókat és elbizonytalanítani Donald Trump szimpatizánsait.

Amerika példátlan és erőteljes felhatalmazást adott nekünk” – mondta Donald Trump győzelmi beszédében, kiemelve:

olyan államokban is republikánus győzelem született, amelyeket korábban demokrata fellegvárnak tartottak.

És a közvéleménykutatók nem csak itt tévedtek:

Donald Trumpot támogatta mások mellett a spanyol ajkúak és a fiatalok többsége, amellett, hogy a republikánus jelölt az előre jelzett szoros verseny helyett, toronymagasan győzött a választásokon.

„Az amerikai közvéleménykutatók már megint mértek mindent, csak közvéleményt nem” – Koskovics Zoltán  fogalmazott az Alapjogokért Központ elemzője az M1-en.

Óriási baklövéseket követtek el az amerikai közvélemény-kutatók Kamala Harris javára – tette hozzá a szakértő. Szerinte csúnyán lejáratta magát a fősodratú média és a közvélemény-kutatók is, és kérdéses, hogy a hibás előrejelzések mennyire befolyásolták a választói akaratot.

„Ha egyetlen egy dolgot megtanulhatunk ebből a választásból, most már két hasonló választás után, akkor az legyen az, hogy ne foglalkozzunk azzal, hogy mit mondanak az amerikai közvéleménykutatók. Nem tudom mit kutatnak, de nem közvéleményt” – mondta Koskovics Zoltán.

Szakértők szerint Donald Trump győzelme alapvető változásokat hozhat az orosz–ukrán háborúban, ugyanis korábban többször arról beszélt, hogy a háborúban álló feleket tárgyalóasztalhoz fogja ültetni. Donald Trump már a választások előtt is egyértelművé tette, hogy a békéért fog dolgozni.

Kiemelt kép: Donald Trump republikánus elnökjelölt az amerikai elnökválasztás és kongresszusi választások utáni eredményvárón beszél családtagjai és munkatársai mellett a floridai West Palm Beachben 2024. november 6-án hajnalban. (Forrás: MTI/AP/Lynne Sladky)

Ajánljuk még