Donald Trump apai nagyapja, Friedrich Trump 1885-ben érkezett Németországból az Egyesült Államokba, ahol fogadók és éttermek üzemeltetésével gyűjtött vagyont. Anyai nagyanyja Elisabeth Christ szintén Németországból érkezett az Újvilágba. A republikánus politikus édesapja Fred Trump 1905-ben született New York Bronx negyedében, élete során több ezer ingatlant építtetett és értékesített. Donald Trump édesanyja Mary Anne Skóciából érkezett 1930-ban New Yorkba, ahol szobalányként élt. Fred és Mary 1936-ban házasodtak össze és Queensbe költöztek.
Kapcsolódó tartalom
Donald Trump tanulmányait a Fordham Egyetemen, majd a Pennsylvaniai Egyetemhez tartozó Wharton Schoolban végezte, közgazdaságból szerzett BSc-diplomát. Az ifjú Trump nem vett részt a vietnami háborúban. Apja cégénél tanulta az ingatlanos szakmát, és jelentős vagyon birtokában kezdett egyre nagyobb szabású vállalkozásokba. Több szórakoztatóipari vállalkozásban is tulajdont szerzett. Politikai pályája előtt gazdag üzletemberként és médiaszemélyiségként vált ismertté. Gyakran szerepelt beszélgetős műsorokban, filmek epizódszerepeiben, és még valóságshow-ban is feltűnt.
2000-ben kezdett politikai karrierbe, már a 2012-es választásokon fontolgatta az amerikai elnöki posztért való indulást, de végül csak 2015. június 16-án jelentette be, hogy indul az elnökjelöltségért a Republikánus Párt színeiben.
2016-ban győzelmet aratott Hillary Clinton demokrata elnökjelölttel szemben, de a 2020-as elnökválasztáson alulmaradt Joe Bidennel szemben.
A republikánusok jelentős része csalást emlegetett az elveszített választások kapcsán, mellyel kapcsolatban a liberális tényellenőrök is megállapították, hogy történtek visszaélések.
Kapcsolódó tartalom
Donald Trumpot számos módon próbálták már elhallgattatni, évekkel ezelőtt
törölték a közösségi médiában használt fiókját, majd börtönbe akarták juttatni, nyáron pedig majdnem agyonlőtték
egy nyilvános kampányrendezvényen.
Trump volt az első olyan elnök Jimmy Carter óta, akinek vezetése alatt az Egyesült Államok nem indított háborút.
Elemzők szerint ez az amerikai elnökválasztás legalább annyira sorsdöntő volt, mint amikor a hidegháború idején Ronald Reagan visszaszerezte a republikánusoknak a Fehér Házat és megőrizte a világ békéjét.
Donald Trump győzelme stabil világrendet és békét hozhat,
hiszen az elnökválasztás győztese kampányrendezvényein is azt ígérte, hogy még a beiktatása előtt tárgyalásokat kezdeményez Volodimir Zelenszkij ukrán és Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, hogy megoldást találjanak orosz–ukrán konfliktusra. A közel-keleti konfliktussal kapcsolatban is bizakodó lehet a világ, hiszen Donald Trump kezdeményezte még első elnöksége idején a történelmi jelentőségű Ábrahám-egyezményt, ami békét teremtett Izrael és a régió nagyhatalmai között.
A magyar–amerikai kapcsolatok tekintetében is eredményes korszakban bízhatunk,
hiszen Donald Trump szövetségesként tekint Orbán Viktorra.
Kiemelt kép: Donald Trump republikánus elnökjelölt és felesége, Melania, miután bejelentette győzelmét az amerikai elnökválasztás és a kongresszusi választások utáni eredményvárón a floridai West Palm Beachben 2024. november 6-án hajnalban (Fotó: MTI/AP/Lynne Sladky)