A légitámadás több órán át, több hullámban tartott, a gépek katonai célpontokat, elsősorban rakéta- és légvédelmi rendszereket bombáztak. Teherán állítása szerint az integrált iráni légvédelmi rendszer sikeresen elhárította a támadássorozatot, amely így csak „korlátozott mértékben” okozott károkat Irán katonai infrastruktúrájában. Sayfo Omar, a Migrációkutató Intézet kutatási vezetője szerint, Irán reakciója arra utalhat, hogy Teherán mindenáron kerülné a további eszkalációt.
„Az első nyilatkozatokból kitűnik, hogy az irániak próbálják bagatellizálni ennek a csapásnak a hatékonyságát, és azt mondják, hogy a legtöbb rakétát lelőtték. Mindez arra enged következtetni, hogy nem szeretnék továbbra sem eszkalálni a konfliktust. Elvi szinten beszélt az iráni elnök arról, hogy Iránnak joga van válaszcsapásra az izraeli támadás után, de az még nem látszik tisztán, hogy ezt valóban meg fogja-e tenni” – magyarázta a szakértő. Rámutatott, hogy Irán a konfliktust inkább szövetségesein keresztül – mint például Irak, Szíria és Libanon síita milíciái, valamint Jemen és a palesztin területek egyes csoportjai – tartja fenn.
Több forrás szerint Izrael pénteken üzenetet küldött Iránnak a megtorló légicsapások előtt, amelyben figyelmeztette a vezetőket, hogy ne válaszoljanak rájuk katonai erővel.
Ez valószínűleg kísérlet volt Izrael részéről arra, hogy mérsékelje a két ország között zajló támadásváltást, és megakadályozza a szélesebb körű eszkalációt.
Az elemző szerint azonban Irán szövetségesei sem kívánják olyan mértékben eszkalálni a konfliktust, amellyel saját helyi pozícióikat veszélyeztethetik. Hasonló mondható el Iránról is.
„Az iráni támadások célja gyakran olyan akciók végrehajtása, amelyek látványosak, de viszonylag alacsony kockázatúak” – mondta.
Irán legfontosabb célja jelenleg a belső gazdasági stabilitás elérése, amely az elmúlt években rendkívül sérülékennyé vált. A gazdasági nehézségek korábban nagyarányú tüntetéseket eredményeztek, és jelentős változásokra kényszerítették a vezetést.
„A gazdasági helyzet miatt az iráni rezsim legfőbb célja a stabilizáció, és ezt egy háború teljesen aláásná, hiszen a konfliktus kiéleződése esetén a Nyugat Izrael mellé állna” – magyarázta a szakértő.
Irán tisztában van Izrael technológiai fölényével is. Jelenlegi válasza, vagyis a taktikai visszafogottság a kommunikáció terén Sayfo Omar szerint azt mutatja, hogy ameddig csak lehet, az ország kerülné az intenzívebb konfliktust.
„Csak akkor számíthatunk komolyabb válaszcsapásra, ha Izrael olyan akciókat hajt végre, amelyek közvetlenül fenyegetik az iráni rezsim létét. Az izraeli hadvezetés is tisztában van Irán helyzetével, ezért elsősorban azt akarja megakadályozni, hogy Teherán kitörjön a gazdasági elszigeteltségből” – tette hozzá az elemző, aki úgy látja, hogy a jelenlegi helyzet egyfajta „várakozó állás” Irán részéről, amely gazdasági nehézségei miatt nem kíván jelentős válaszlépéseket tenni.
Kapcsolódó tartalom
Sayfo Omar úgy fogalmazott, hogy az izraeli taktika pedig pont a gazdasági korlátok kihasználására épít, hiszen amíg az iráni gazdaság gyenge, addig az izraeli remények szerint kevesebb forrásuk jut a szövetségeseik, így a Hezbollah finanszírozására, ezúttal pedig egy Izraelre ténylegesen veszélyt jelentő katonai konfliktus valószínűsége is alacsonyabb marad.
Érdekes fejlemény, hogy az izraeli csapást több közel-keleti ország, köztük Irán nagy riválisa, Szaúd-Arábia is elítélte. Sayfo Omar szerint ez önmagában nem jelenti azt, hogy az arab ország Teherán mellé áll és kiterjed a konfliktus a régióra. A Hamász 2023 október 7-i terrortámadását megelőzően Szaúd-Arábia és Izrael jelentős lépéseket tettek a megbékélés felé. Noha ez a gázai háború miatt nem következett be, Rijádnak továbbra is gazdasági, politikai és biztonsági érdekei kötődnek a zsidó állammal való békekötéshez.
Eközben azonban a szaúdi vezetés felismerte, hogy egy Irán felé tett gesztus segíthet bizalmat teremteni közte és Teherán közt. Ismeretes, hogy a két ország 2023 márciusában vette fel újra a diplomáciai kapcsolatot több éves mosolyszünet után, így kapcsolatuk érzékeny. Sayfo Omar szerint a szaúdi diplomácia akár segíthet elkerülni az iráni-izraeli konfliktus további kiéleződését is.