A Kelet és Nyugat közötti árucseréről ismert kereskedelmi útvonalakról sokáig úgy vélték, hogy síkságon fekvő településeket kötöttek össze. A régészek azonban a modern technológia segítségével két, magaslaton fekvő várost tártak fel, amelyek a középkori Selyemút egyik fontos kereszteződésénél jöttek létre.
A study in @Nature finds that two archaeological sites located over 2,000 m above sea level in the mountains of Uzbekistan were major urban centres, positioned along Asia’s medieval Silk Routes. https://t.co/OV1Id0torR pic.twitter.com/0kKUbiHFze
— Nature Portfolio (@NaturePortfolio) October 24, 2024
Az egyik város, Tugunbulak legalább 120 hektár kiterjedésű metropolisz volt, és több mint 2000 méterrel a tengerszint felett feküdt, olyan magasságban, amelyet még ma is kevesen mernek vállalni. Ma a világ lakosságának mindössze 3 százaléka él 2000 méter fölött, például tibeti Lhásza, Mexikóváros vagy a perui Cuzco fekszik ilyen magaslaton.
„Egész Közép-Ázsia történelme megváltozhat ennek a felfedezésnek a hatására”
– jelentette ki Farhod Makszudov, az üzbég Nemzeti Régészeti Központ igazgatója a BBC-nek.
A Makszudov és Michael Frachetti, a St. Louis-i George Washington Egyetem régésze által vezetett kutatócsoport úgy véli, hogy Tugunbulak és a kisebb város, Tasbulak a középkorban (a 8. és a 11. század között, amikor a területet egy nagy türk dinasztia uralta) élettel teli, pezsgő települések voltak.
A régészek drónokkal és a lidar nevű távérzékelő eszköz segítségével tették a felfedezést.
Utóbbi talajról a visszaverődő fényt használja fel a környezet háromdimenziós térképének elkészítéséhez.
Frachetti és Makszudov kutatásukat a Nature című tudományos folyóiratban tették közzé. Régészeti szakértők üdvözölték a felfedezés jelentőségét, amely segíthet jobban megérteni a nomádok életmódját, szokásait.
Kiemelt kép forrása: Photos of Silk Road (Twitter/X)