A költségvetési kiigazítás 19,4 milliárd eurós adóemelést és 41,3 milliárd eurós kiadáscsökkentést tartalmaz – foglalta össze a brüsszeli Politico.
Államromboló Macronomics
Nem véletlen, hogy a „macronomica”, az Emmanuel Macron köztársasági elnök által 2017 óta követett államháztartási stratégia kudarcáról írt a Les Echos című francia gazdasági laptól a fent idézett, amerikai kézben levő brüsszeli lapig szinte a teljes európai gazdasági sajtó. Az ismert liberális recept mentén felvázolt macroni gazdaságpolitika úgy próbálta növelni a gazdasági dinamizmust és a francia export versenyképességét, hogy megpróbálta „leépíteni az államot.”
Ezt többek között 120 ezer közalkalmazott elbocsátásával és
a közkiadások mérséklésével szerette volna elérni
még 2017-ben az akkor hivatalba lépő, első ciklusát megkezdő köztársasági elnök. Ígéretei szerint Macron 50 milliárd eurót szánt volna beruházásokra, így a baloldali ideológiának megfelelő a zöldgazdaságba való átmenet céljaira, s más szektorokba az oktatáson és a mezőgazdaságon keresztül a közlekedésig.
Kisemmizett középosztály
Az elmúlt hét esztendő időnként utcai harcokig, tömeges lázadásig fajuló, a szociális problémákból (a középosztály lecsúszása) eredő anarchikus viszonyai s a Macron körül kirobbant magánéleti botrányok, különösen az elnök első ciklusában, nem igazolták vissza „macronomica” életszerűségét és megalapozottságát.
A Politico összeállítása is emlékeztet a
sárga mellényesek lázadására, amely 2018-ban robbant ki
Macron üzemanyagadók emelésére irányuló tervei elleni heves tiltakozásként, amely számos ár- és adóemelés után következett be – mindez főleg a lecsúszó középosztályt sújtotta.
A kapkodó, kusza intézkedéscsomagok (pl. az első ciklusban megkezdték az atomerőművek bezárását, majd a másodikban számos kis atomerőmű létrehozását tervezték) hullámvasútra ültették a francia gazdaságot. Macron az utóbbi időszakban jelentős adócsökkentéseket hajtott végre a vállalkozásoknál: a társasági adó kulcsát a nyereség 33 százalékáról 25 százalékra csökkentette, a társaságoknak a nyereségtől függetlenül fizetendő kötelező járulékokat csökkentették, és megszüntették a vagyonadót.
„Ezek az adócsökkentések, amelyeket nem kompenzáltak kiadáscsökkentéssel, elmélyítették az állam hiányát és növelték adósságát” – írta a francia számvevőszék idén közzétett jelentésében, amely szerint
Macron adócsökkentése 62 milliárd euróba került 2018 és 2023 között.
Rázós áramár
A végjátszma 2024 tavaszán kezdődött: „pénzügyi patthelyzet állt elő a 3100 milliárd eurós adóssággal, amely fenntarthatatlanná válik, amikor a nominális növekedés 2,8 százalék, s a kamatlábak 3 százalék alá csökkentek” – írta lapunk áprilisban.
Kapcsolódó tartalom
A kármentéssel próbálkozó Barnier-kabinet tervezett megszorításai közé tartozik többek között az áramfogyasztást terhelő adó emelése.
Láthatatlan növekedést ellensúlyoz a szabályozott tarifák mellett a háztartások árcsökkenése. A TF1 francia kereskedelmi televízió honlapja egy átlag adófizető példáját ismerteti, aki jelenleg 50 eurót fizet az áramért havonta, beleértve 3,69 euró adót.
Ez utóbbi összeg több mint a duplájára fog nőni 2025-től, így az áramért havi 55 eurót kell majd fizetni.
Ne végy új autót!
A kormány a „leggazdagabb” franciák adójának emelése mellett is döntést hozott: a havi 20 830 eurónak megfelelő, évi 250 ezer eurónál több jövedelmet bevalló egyedülálló személynek
minimum 20 százalékos adót kell befizetni az államkasszába.
Un nouveau malus pour un véhicule thermique sur deux: scandaleux?
📞 Pierre, concessionnaire automobile: „C’est tout simplement scandaleux. On se moque de tout le monde et on tape encore sur le français moyen qui a besoin de son automobile”#EstelleMidi pic.twitter.com/9sKlNTxqI3
— Estelle Midi (@EstelleMidi) October 3, 2024
Egy új autó vásárlása is többe fog kerülni: a büntetőadó, amelyet bizonyos szennyező járművek első regisztrációjakor kell kifizetni, körülbelül ezer euróra emelkedik. Egy autókereskedő szerint, aki az RMC csatornának nyilatkozott, ezzel a botrányos intézkedéssel éppen az átlag franciákba rúgnak bele – akikkel egyébiránt most megfizettetik a „Macronomics” tetemes államháztartási költségeit.
Kiemelt kép: Emmanuel Macron francia elnök (Fotó: Thierry Monasse/Getty Images)