Hogyan akarjon valaki egyszerre hűséges és nyertes lenni? – így lehet összefoglalni a CNN háttérbeszélgetések alapján írt elemzésének dilemmáját, amely a Harris-csapat mozgásterét vizsgálja.
A jelek szerint a Harris-csapat tagjai részben egyetérthetnek azokkal a kritikákkal, amelyek az alelnöknek a kampányban eddig nyújtott teljesítményéről szólnak.
Ezek a kritikák jellemzően Kamala Harris kampányának semmitmondásáról és ötlettelenségéről szólnak, különösen az abortusz, a gazdaság vagy a határvédelem kérdéseit illetően, amint erre az elemzésben is rámutatnak. A CNN információi alapján arra lehet következtetni, mindez azért válhatott lehetségessé, mivel így is túl erős a kapcsolat a leköszönő elnök és csapata, valamint az elnökségért helyette induló alelnök és támogatói között.
Már eddig is számos forrásból lehetett olvasni a demokrata jelölt és egyben alelnök kampánya körüli viharfelhőkről, de a jelek szerint nem csökkent a feszültség.
A megoldás az alelnöki csapat tagjai szerint az lehetne, ha sikerülne egyfajta önálló teret kialakítani Kamala Harris számára, aminek köszönhetően akár saját kampányötletekkel is előállhatna, és nem tűnne Joe Biden kiterjesztett kezének, amiről maguk is tudják, hogy nem egy erős pozíció. Mindez a bizonytalan szavazók meggyőzéséről szól, erről az alelnöki csapat egyik névtelenségbe burkolózó tagja beszélt a CNN-nek. Mindeközben a különbségek hangsúlyozása nem csaphat át az elnök nyílt sisakos támadásába sem. A kérdés, tehát úgy szól:
Hogyan tűnjön Kamala Harris Joe Bidentől függetlennek, ha Harris és Biden még közösen vezetik a Fehér Házat?
Ezenfelül más aggályaik is vannak még a demokratáknak, amelyek a 2016-os kampány tanulságaitól a szakpolitikai kérdésekig terjednek. Ilyen például a Helene hurrikán pusztítása okozta katasztrófahelyzet kezelése vagy a gazdaság helyzete.
A felmérések alapján egyrészt elmondható, hogy Trump kompetensebbnek mutatkozik demokrata riválisánál, másrészt ezzel párhuzamosan a választók Kamala Harrist is felelőssé teszik azért, hogy a járvány utáni visszarendeződés lassabban halad, mint azt Biden ígérte korábban. Külpolitikai kérdéseket illetően is komoly hátrányban lehetnek a demokraták, a CNN itt külön kiemeli az egy éve kirobbant palesztin–izraeli háborút, illetve az arra adott fehér házi reakciót. A közel-keleti helyzet azért is bír jelentőséggel a kampányban, mivel – ahogyan azt Kiss Rajmund, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetője is elmondta a hirado.hu-nak – a térség fejleményeivel napi 4–5 millió ember foglalkozik napi szinten.
Mindezt figyelembe véve érthetőnek tűnik, miért igyekeztek úgy pozicionálni az alelnököt a kampányban, hogy az a megfáradt múlt és a jövő küzdelméről szóljon, csakhogy a jelek szerint ezt egyelőre nem sikerül tartalommal feltölteni. Erre utal Tim Walznak, Kamala Harris alelnökjelöltjének a kampánykörút során tett megjegyzése is, amely úgy szólt: „Úgy megyek majd a sírba, hogy nem tudom, miért, de biztos vagyok benne, hogy hibahatáron belüli versenyre kell számítanunk”
Az is sokatmondó, hogy a felmérések szerint egyetlen olyan mondata volt Kamala Harrisnek a Donald Trumppal folytatott szeptemberi elnökjelölti vitán, amely az érdeklődés felkeltésére és az alelnök népszerűségének növelésére lehetett alkalmas:
„Egyértelmű, hogy nem vagyok Joe Biden.”
Ezt ugyanakkor árnyékolják a leköszönő elnök azon megjegyzései, amelyek komoly tényezőként tüntetik fel a jelenlegi adminisztráció működtetését illetően. Joe Biden jelentős játékosnak nevezte Harrist, beleértve azokat a szakpolitikai lépéseket is, amelyek megvalósíthatóságával komoly aggályok merültek fel korábban.
„Ő (Kamala Harris – a szerk.) és a csapata össze van kötve az enyémmel mindabban, amit közösen csinálunk”
– fogalmazott az elnök. A CNN szerint az elnök kijelentései arra irányulhatnak, hogy Kamala Harris elismerje vezetői teljesítményét, amely további akadályt jelenhet az alelnöknek, ha a saját arculat meghatározásáról van szó. Márpedig minden jel arra utal, hogy a kampány fő kérdése végső soron az arculati kérdés, amivel kapcsolatban túlzás nélkül állítható, hogy Donald Trumpnak egyáltalán nincs lemaradása, ahogyan ez a butleri nagygyűlésen is egyértelműen látszott.
Kiemelt kép: Kamala Harris alelnök és Joe Biden elnök. (Fotó: EPA/Shawn Thew)