„Várakozásaink szerint az észak-atlanti szövetség ugyanabban a szellemben fog tovább működni, mint eddig” – mondta.
Peszkov szerint Mark Ruttét – aki valamikor „nem egy órát” töltött Vlagyimir Putyin elnökkel a tárgyalóasztalnál, és folytatott vele párbeszédet a jó és pragmatikus kapcsolatok kiépítéséről – jól ismerik Moszkvában.
„De tudjuk, hogy ezt követően Hollandia eléggé kibékíthetetlen álláspontra helyezkedett, miszerint teljesen kizárnak minden kapcsolatot hazánkkal, ezért nem gondoljuk, hogy valami új, jelentős dolog fog történni a szövetség politikájában” – mondta.
„A NATO-nak új főtitkára van. A norvég Jens Stoltenberget a holland Mark Rutte váltotta. Vajon a személyi változás csökkenti a blokk agresszivitását?
Az új főtitkárt pragmatikusnak, kompromisszumkésznek nevezik. De kevés múlik az ő személyes kvalitásain. És első nyilatkozatai nem hagynak kétséget afelől, hogy az általános eszkaláció és az irányvonal »aranymilliárd« országai dominanciájának biztosítása folytatódik majd” – írta Leonyid Szluckij, az orosz parlamenti alsóház külügyi bizottságának elnöke a Telegram-csatornáján.
Kapcsolódó tartalom
Peszkov a közel-keleti helyzetre kitérve azt hangoztatta, hogy Oroszország elítéli Izrael Szíria szuverén területére mért csapásait. Közölte, hogy Moszkva folyamatos kapcsolatban áll Damaszkusszal, de egyelőre nem lát a szíriai vezetést közvetlenül fenyegető kockázatot. Rámutatott, hogy a harcok kiterjedése a közel-keleti régió további destabilizációjához és a feszültségek fokozódásához vezet. Ismételten kifejezte Oroszország mély aggodalmát a helyzet miatt.
Kiemelt kép: Jens Stoltenberg leköszönő NATO-főtitkár (j) bemutatja hivatali utódját, Mark Ruttét a szervezet munkatársainak a tisztség átadási ünnepségén a NATO brüsszeli székházában 2024. október 1-jén. A NATO döntéshozó szerve, az Észak-atlanti Tanács június 26-án választotta meg a volt holland kormányfőt a NATO következő, 14. főtitkárának (Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet)