Li Hszi, a kínai hadsereg keleti hadszíntéri parancsnokságának rangidős kapitánya és szóvivője egy nyilatkozatban hangsúlyozta: „A német fél magatartása növeli a biztonsági kockázatokat és rossz jelzéseket küld”. Hozzátette, Peking csapatai a térségben „határozottan szembeszállnak minden fenyegetéssel és provokációval”.
Boris Pistorius német védelmi miniszter pénteken megerősítette, hogy a Baden-Württemberg fregatt és egy kísérő ellátóhajó a szoros felé vagy azon keresztül halad.
Az Egyesült Államok és Kanada hadihajói az elmúlt hónapokban többször is áthaladtak a Tajvani-szoroson, ami arra késztette a kínai hadsereget, hogy „készültségi állapotot” rendeljen el.
A Kínai Népköztársaság szakadár tartományának tekinti az 1949 óta önálló kormányzattal rendelkező Tajvant, és soha nem zárta ki, hogy akár erővel is kész megvalósítani az újraegyesítést.
Berlin 2021-ben indította el a német haditengerészet első misszióját az ázsiai-csendes-óceáni térségbe a 2000-es évek eleje óta, anélkül, hogy megközelítette volna a Tajvani-szorost.
Vang Ji kínai külügyminiszter szombaton azt mondta, hogy a Népi Felszabadító Hadsereg tengeri és légi erőket küldött a német hajók „megfigyelésére és figyelmeztetésére”.