A Goldman Sachs pénzügyi elemző szerint a demokrata Kamala Harris elnöksége előnyösebb lenne a Wall Street-i befektetőknek, mivel nagyobb arányban importálna alacsony bérigényű, illegális bevándorlókat az Egyesült Államokba – írja a Breitbart. Az amerikai jobboldali hírportál hozzáteszi, erről az amerikai pénzintézet szeptember 3-i elemzésében írnak részletesebben.
„Harris győzelme esetén úgy számolunk, hogy évi másfél millió fővel folytatódik a nettó bevándorlás, ami valamivel felette lesz a járvány előtti trendnek, ami évi egymillió legális bevándorlót jelentett”
– áll az elemzésben.
A Breitbart hozzáteszi: a republikánus párti Donald Trump győzelme esetén, megosztott kormányzás mellett az éves nettó bevándorlás mértéke 1,25 millió bevándorlóra csökkenhet.
„Tiszta republikánus győzelem esetén a kongresszus növelheti a bűnüldöző szerveknek szánt források mértékét, így az éves nettó bevándorlás mértéke 750 ezer főre csökkenhet” – írják.
A novemberi elnökválasztás rövid távú gazdasági hatásairól azt írja a portál, hogy Trump vámpolitikájának jelentős pozitív hatása lehet az amerikai ipar és a munkahelyek védelmére, valamint a kutatás-fejlesztési tevékenység belföldön tartására.
Kiemelik, a hatályos bevándorlási stratégia nagymértékben szolgálja a Wall Street-i befektetői réteg érdekeit, annak ellenére, hogy hatalmas költségeket jelent a amerikai középrétegek számára. Ezen túlmenően kevésbé ösztönzi a vállalati befektetéseket csúcstechnológiás eszközökbe, illetve a külkereskedelmi tevékenység fejlesztésébe.
Kaliforniai vétó a migránsok lakhatására
Gavin Newsom kaliforniai kormányzó pénteken megvétózta az illegális bevándorlók tartós lakhatását lehetővé tévő törvényjavaslatot. Ezt azután tette, hogy Donald Trump bejelentette: megválasztása esetén megakadályozná, hogy jelzáloghitelhez jussanak az illegális bevándorlók – számolt be a Politico amerikai kiadása.
A kaliforniai kormányzó által most visszavont törvényjavaslat
150 ezer dolláros (kb. 53 millió forint) értékhatárig tette volna lehetővé államilag támogatott lakáshitelek felvételét az illegális bevándorlóknak.
A javaslat nagy felháborodást keltett, a kormányzó a vétót a költségvetési egyensúlyra való hivatkozással magyarázta. Mindenesetre a fenti eset is azt mutatja, hogy az amerikai jobboldal elképzelése az illegális migráció megállítására jelentős társadalmi támogatottsággal bír, olyannyira, hogy az egyik baloldali fellegvárnak is tekinthető tagállamban akár ellenzékből is képesek meghátrálásra kényszeríteni a helyi törvényhozást.
Kapcsolódó tartalom
A kiemelt kép illusztráció.