Aktuális

Töltényt küldtek egy levélben Robert Ficónak

Semmi jóra nem számítok, egyre nagyobb a zavar a fejekben – Prőhle Gergely a németországi támadásokról

| Szerző: Simon István
A müncheni lövöldöző, egy 18 éves iszlamista férfi már korábban az osztrák biztonsági szervek látókörébe került, de elengedték és gond nélkül átmehetett Németországba, ahol merényletet tervezett. Minden társadalomnak meg kell találnia az ellenszert az ilyen típusú bűnelkövetők kiszűrésére, a bevándorlási folyamatot ugyanis jogállami eszközökkel már nem lehet visszafordítani – mondta a hirado.hu-nak Prőhle Gergely Németország-szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) John Lukacs Intézetének igazgatója.

– Néhány órán belül két lövöldözés volt két német nagyvárosban, Berlinben és Münchenben csütörtökön. Ennyire rossz a közbiztonság Németországban?

– Nemcsak Németországban, hanem Európa-szerte egyre rosszabb a közbiztonsági helyzet. Onnantól kezdve, hogy a társadalmi sokszínűség elkezdett ilyen méreteket ölteni, a bevándorlók közül sokan voltaképp importálják a hazájukban forrongó konfliktusokat, vagy némelyikük egyszerűen pszichésen nem tud mit kezdeni a helyzettel – ez fokozott biztonsági intézkedéseket követel. Minden társadalomnak meg kell találnia az ellenszert az ilyen típusú bűnelkövetők kiszűrésére, hiszen a bevándorlási folyamatot jogállami eszközökkel visszafordítani aligha lehet. Ráadásul a müncheni lövöldöző már Ausztriában született, onnan ment át a szomszédos Bajorországba. Már az osztrák biztonsági szervek látókörébe is bekerült, tehát elsősorban az osztrákok felelősek azért, hogy szabadon mozoghatott.

Prőhle Gergely (Fotó: MTI/Lakatos Péter)

– Korábban eljárás indult az elkövető ellen, mert az Iszlám Állam terrorszervezetet népszerűsítette. Hogyan fordulhat elő, hogy elengednek egy ilyen veszélyes embert?

– Minden országban, ahol a társadalmi integráció valamilyen módon gellert kap, előbb-utóbb bekövetkeznek ilyen esetek. S bár minden ilyen eset tragikus, ahhoz képest, hogy hány bevándorló özönlött be Németországba az elmúlt években, viszonylag kevés hasonló eset történik. Ebben az esetben a jelek szerint egy magányos elkövetőről van szó, akit végül tűzpárbajban ártalmatlanná tettek a rendőrök. Még megdöbbentőbb, hogy a csütörtöki esemény az izraeli sportolók ellen, az 1972-es olimpián elkövetett terrortámadás 52. évfordulóján történt, szintén Münchenben. Ahogy a közel-keleti konfliktus kiéleződik, és egyre több az összecsapás Izrael és a Hamász között, az európai társadalmak erre érzékeny részei is radikalizálódnak. Ha azt is hozzávesszük, hogy Greta Thunberget (akit környezetvédelmi aktivistaként és a Fridays for Future mozgalom alapítójaként ismert meg a világ – a szerk.) a minap Dániában letartóztatták, mert részt vett egy palesztinpárti tüntetésen, akkor röviden azt mondhatom: semmi jóra nem számítok, egyre nagyobb a zavar a fejekben.

– Nem gondolja, hogy a hatóságoknak sokkal nagyobb figyelemmel kellene az ilyen, potenciálisan veszélyes, radikális fiatalok felé fordulnia?

– Nyilván kellene az osztrák és a német hatóságoknak, de ugyanez igaz a francia hatóságokra is. Régóta megfigyelhető, hogy ezekben az országokban a társadalmi kohézió felfeslik. Ameddig a társadalmi integráció nem tud lépést tartani a bevándorlással, addig a hatóságok rengeteg kihívással szembesülnek. Az augusztus végi, solingeni késes támadás még nyilvánvalóbbá tette a helyzetet. Mivel mi sem tudjuk kivonni magunkat a globális folyamatok hatása alól, őszintén remélem, hogy a magyar belbiztonsági szervek és a rendőrség elég hatékonyak ahhoz, hogy ne következzenek be hasonló esetek. De teljesen kizárni ezt sem lehet.

Kiemelt kép: Rendőrök biztosítják a helyszínt a müncheni izraeli főkonzulátus és a náci Németország történetével foglalkozó múzeum közelében elkövetett lövöldözést követően 2024. szeptember 5-én. A fegyverest a hatóságok lelőtték (Fotó: MTI/EPA/Szilágyi Anna)

Ajánljuk még