A strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkára részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak, és azt mondta: a vízbe fúltak újabb példái annak az óriási emberi szenvedésnek, amely nap nap után megismétlődik Európa tengerein és partjain.
Emlékeztetett: az Európa Tanács 2023-as reykjavíki csúcstalálkozóján a tagországok állam- és kormányfői megismételték felhívásukat, mely szerint „küzdeni kell a migránskereskedelem és a migránscsempészet ellen”. Elkötelezték továbbá magukat amellett, hogy „intenzívebb erőfeszítéseket tesznek a vonatkozó nemzetközi együttműködés előmozdítása és javítása érdekében”.
„Közös erőfeszítésre van szükség a migránscsempész-bűnszervezetek felszámolása és a migránsok alapvető jogainak védelme érdekében. Az Európa Tanács készen áll arra, hogy támogassa tagállamait ennek elérésében”
– fogalmazott.
Marija Pejcinovic Buric egyúttal elismerését fejezte ki a segélyszolgálatok alkalmazottjainak, akik kimentettek ötven embert a keddi hajótörést követően.
A hivatalos adatok szerint idén már legalább 2100-an próbáltak illegálisan átkelni Nagy-Britanniába a francia partokról.