A 87 éves pápa 12 naposra tervezett, délkelet-ázsiai és óceániai országokat érintő körútjának első állomásán szerdán a jakartai Merdeka elnöki palotában tartott beszédet mintegy 300 helyi politikus és vallási vezető előtt. A katolikus egyház igyekszik előmozdítani a vallások közötti párbeszédet, hogy segítsen a szélsőségek visszaszorításában – mondta a pápa. „Ezen a módon fel lehet számolni az előítéleteket, és javulhat a kölcsönös tisztelet és bizalom légköre” – fűzte hozzá.
„Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy megküzdhessünk a közös kihívásokkal, köztük a szélsőségekkel és az intoleranciával, amelyek megtévesztés és erőszak révén a vallás torzításával próbálják ráerőltetni nézeteiket az emberekre”
– fogalmazott a katolikus egyházfő.
A mintegy 280 millió lakosú Indonéziában, ahol a muzulmán vallásúak túlnyomó többségben vannak, az elmúlt években számos, szélsőségesek által elkövetett erőszakos incidens történt. 2021-ben és 2022-ben öngyilkos merényleteket követtek el az Iszlám Állam terrorszervezethez köthető fegyveresek. Joko Widodo elnök üdvözlő beszédében köszönetet mondott Ferenc pápának a gázai háborúban tűzszünetet szorgalmazó erőfeszítéseiért.
„Indonézia nagyra értékeli a Vatikán hozzáállását, amellyel továbbra is támogatja a palesztinai békét, felszólít a megteremtésére, és kétállami megoldást támogat”
– hangsúlyozta Widodo.
Ferenc pápa, szerdai programja szerint, indonéziai katolikus püspökökkel is találkozik a jakartai székesegyházban. A pápa szeptember 13-ig tartó körútján Indonézia után Pápua-Új-Guineába, Kelet-Timorra és Szingapúrba is ellátogat.
Kiemelt kép: Ferenc pápát (b) fogadja Joko Widodo indonéz elnök a jakartai államfői rezidencián 2024. szeptember 4-én. Ferenc pápa Indonéziában kezdte meg a szeptember 13-áig tartó délkelet-ázsiai és óceániai körútját. (Fotó: MTI/EPA/AFP pool/Bay Ismoyo)