Fontos

Csütörtökön 10-től Kormányinfó

AfD-sikert és politikai földrengést hozhatnak a német tartományi választások: Türingiában lehet a legnagyobb fordulat

| Szerző: Simon István
Elemzők szerint Türingiában következhet be a leglátványosabb fordulat a három német tartomány közül, amelyekben szeptemberben helyhatósági választást tartanak: Szászországban és Türingiában vasárnap, szeptember 22-én pedig Brandenburgban szavaznak majd az arra jogosultak. Türingiát tíz éve a balliberális koalíció – a Baloldal (Die Linke), a szociáldemokraták (SPD) és a Zöldek (Die Grüne) – irányítja, de több közvélemény-kutatás szerint szeptember 1-jén a választók újrakeverhetik a lapokat. A Focus Magazin cikke nyomán bemutatjuk a legerősebb pártok jelöltjeit, akik esélyesek a tartományi miniszterelnöki posztra.

A sztereotípiáktól eltérő: Bodo Ramelow (Die Linke)

Bodo Ramelow, a posztkommunista Baloldal (Die Linke) párt tartományi miniszterelnöke és jelöltje (Fotó: MTI/EPA/Filip Singer)

Bodo Ramelow (Die Linke) egy politikai unikum: 68 évesen az egyetlen olyan miniszterelnök Németországban, akit tíz éve a baloldali párt tart a hatalomban. Alsó-Szászországban született, a berlini fal leomlása után szakszervezeti vezetőként került Türingiába, és több ponton eltér a szokásos baloldali sztereotípiáktól: nyíltan keresztény, és sohasem akart hagyományos pártkatona lenni. Előszeretettel használja a közösségi médiát az üzenetei eljuttatására az emberekhez.

„Nem valamely demokratikus párt ellen harcolok, hanem általában a szélsőjobboldal térnyerése ellen”

– olvasható Bodo Ramelow egyik bejegyzésében.

Ramelow 2020 óta olyan baloldali kormányt vezet, amely nem rendelkezik többséggel a tartományi parlamentben (Landtag), és állandó kompromisszumkényszer jellemzi a jobbközép ellenzékkel. „Ez egy nehéz konstrukció. Mindenkinek csak azt tudom tanácsolni, hogy ne tegye” – fogalmazott nemrégiben Ramelow. Harmadik miniszterelnöki ciklusára készülve a baloldali politikus azt tartja fő feladatának, hogy megakadályozza az Alternatíva Németországért (AfD) további erősödését Türingiában.

A jobbszélső: Björn Höcke (AfD)

Björn Höcke, az Alternatíva Németországért (AfD) párt tartományi frakcióvezetője a türingiai kormányfőválasztáson a parlament erfurti üléstermében, 2020. március 4-én (Fotó: MTI/EPA/Filip Singer)

Björn Höcke a bevándorlásellenes AfD társelnöke és Bundestag-frakcióvezetője, egyben vitathatatlan politikai vezetője – írja a Focus Online. Az 52 éves Höcke nemcsak a párt türingiai politikájában meghatározó, de országosan (a berlini szövetségi parlamentben) is őt tartják a párt egyik „megmondóemberének.” Egyes elemzők szerint a Höcke vezette türingiai AfD egyre radikálisabb elveket képvisel. Höckét idén júliusban Halléban bíróság elé citálták, mert egy korábbi beszédében a „mindent Németországért” szlogent használta, ami a náci Németországban a Sturmabteilung, (rohamosztag) a Nemzetiszocialista Német Munkáspárt félkatonai szervezetének jelszava volt. A pártvezetőt elsőfokon 16 900 eurós (mintegy 6,5 millió forint) pénzbüntetésre ítélték, de Höcke fellebbezett a határozat ellen.

Tény ugyanakkor, hogy a német balliberális mainstream fellépése nyomán az AfD-t 2021 óta a szélsőjobboldali pártok közé sorolják, és a német alkotmányvédelmi hivatal megfigyelés alatt tartja vezetőit.

Höcke az észak-rajna–vesztfáliai Lünenben született, és a Rajna–Pfalz tartománybeli Westerwaldban járt iskolába. Középiskolai történelem- és tornatanár volt, majd egy hesseni iskolában tanított, mielőtt 2014-ben parlamenti képviselő, majd frakcióvezető lett Türingiában. Nős és négy gyermek édesapja, családjával az észak-türingiai Eichsfeldben él.

Az előrejelzések szerint pedig neki és pártjának bőven van oka optimistának lenni, hiszen Türingiában a közvélemény-kutatások AfD- győzelmet jósolnak,

jelenleg épp csak 30 százalék alatt mérik őket. Szászországban pedig kismértékű CDU győzelem várható, de a verseny még korántsem lefutott – írja a Politco. A portál szerint ha az előrejelzések beigazolódnak, az valóságos politikai sokkot eredményez majd Németországban, és igazolja, hogy a választók teljesen kiábrándultak a kormányon lévő pártokból.

Az ifjú titán: Mario Voigt (CDU)

Mario Voigt, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) tartományi frakcióvezetője (Fotó: MTI/EPA/Filip Singer)

Mario Voigt általános célja, hogy tíz év ellenzéki politizálást követően ismét kormányra juttassa a keresztlénydemokratákat (CDU) Türingiában. A 47 éves politikus személyes motivációja pedig az, hogy felváltsa Bodo Ramelowot a miniszterelnöki székben. Voigt számára – aki 17 évesen már a CDU ifjúsági tagozatának, a Junge Unionnak a vezetője, majd nem sokkal később a CDU országos főtitkára volt – ez lenne a politikai karrierje csúcspontja.

Voigtot gyakorlatias politikusnak tartják, de kampányában egy ideje agresszívabb hangot ütött meg. Idén nyáron azzal vonzotta magára a figyelmet, hogy helytállt egy országos televíziós vitaműsorban Björn Höckével, az AfD társelnökével szemben. Politológiából doktorált, emellett a berlini Quadriga magánegyetemen oktat.

Aki meglepetést okozhat: Katja Wolf (BSW)

Katja Wolf Eisenach város korábbi polgármestere, a baloldali Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) tartományi miniszterelnök-jelöltje Türingiában (Fotó: Facebook/Katja Wolf)

Katja Wolf januárban nagy meglepetést okozott azzal, hogy kilépett a német kommunista utódpártból (Die Linke) és a 2023-ban alakult új baloldali formációhoz, a Sahra Wagenknecht Szövetséghez (BSW) csatlakozott. A Wartburg-kastélyról és a Wartburg autógyárról ismert Eisenach városának volt polgármestere most, 48 évesen a BSW csúcsjelöltje. Küldetése – Ramelowéhoz és a többi balliberális politikushoz hasonlóan – az, hogy megakadályozza az AfD térnyerését a tartományi és az országos politikában.

A kétgyermekes anya szociálpedagógiát tanult Erfurtban, majd rövid ideig a Linke tartományi frakciójának a tagja volt. A türingiai tartományi parlamentben 2002 és 2012 között volt képviselő, ezután Eisenach polgármesterévé választották, ahol május végéig maradt hivatalban. 2019-től az országos nagypolitikában is szerzett tapasztalatokat, egy ideig pedig a Német Városok Szövetségének alelnöke volt.

Egy pedig biztos: a szeptemberi tartományi választások nem csupán a Türingiában, Szászországban és Brandenburgban élő számára kulcsfontosságúak – hívja fel rá a figyelmet a BBC. 

Az eredmény ugyanis tökéletes teszt és intő jel lehet a 2025-ös szövetségi választások előtt.

Jelen állás szerint ugyanis kevesen hisznek abban, hogy a jelenlegi kormánykoalíció második esélyt kap majd a választóktól.

Kiemelt kép: Björn Höcke Türingiában kampányol, 2024. augusztus 2-án. (Fotó: Bodo Schackow/picture alliance via Getty Images)

Ajánljuk még