Aktuális

A Hezbollah megerősítette, hogy Naszrallah meghalt egy izraeli légicsapásban

Kína tiltakozott a manilai japán nagykövetnek a dél-kínai-tengeri vitával kapcsolatos megjegyzései miatt

Kína Fülöp-szigeteki nagykövetsége csütörtökön közölte, hogy diplomáciai tiltakozó jegyzéket küldött a délkelet-ázsiai országban működő japán nagykövetségnek amiatt, hogy a képviselet vezetője „felelőtlen” megjegyzéseket tett a dél-kínai-tengeri Sabina-zátonnyal kapcsolatban.

Japán nagykövete hétfőn a kínai parti őrség egy hajójáról készült videót tett fel a világhálóra ezzel a felirattal: „Egy újabb elfogadhatatlan fejlemény a Sabina-zátony körül”.

A kínai képviselet közleményében azt írták, hogy a megjegyzések „a tények ismeretének hiányát mutatják, és indokolatlan vádakat tartalmaznak Kínával szemben”.

Kína és a Fülöp-szigetek vitában áll az energiaforrásokban és halban gazdag, stratégiai fontosságú Dél-kínai-tenger miatt, amelyen évente sok milliárd dollár értékű árut szállítanak. Peking a terület szinte egészét magának követeli, de a Fülöp-szigetek – akárcsak Vietnam, Malajzia és Brunei – is igényt tart bizonyos területekre.

Legutóbb, hétfőn Kína akadályozta a Fülöp-szigetek hajóit abban, hogy élelmiszert szállítsanak a Sabina-zátonynál állomásozó filippínó parti őrségnek.

Japán és Kína, két történelmi vetélytárs az elmúlt években számos kérdésben került szembe egymással, a területi vitákon túl, de még Tajvan kérdésében is. A közelmúltban kapcsolataikat megterhelte az is, hogy egy kínai katonai repülőgép behatolt a japán légtérbe. A japán védelmi tárca szerint egy Y-9 típusú kínai felderítőgép hétfőn két percig behatolt a japán légtérbe, amikor délelőtt – hely idő szerint – 11:29-kor átrepült a Dandzso-szigetek fölött a Dél-kínai-tengeren, a délnyugat-japáni Nagaszaki prefektúrában.

A japán légvédelmi erők a behatolást követően azonnal vadászrepülőket indítottak a kínai felderítőgép elriasztására.

Ez volt az első olyan behatolás a japán légtérbe a kínai légierő részéről, amelyet a szigetország is megerősített. Ugyan 2012-ben és 2017-ben már történt behatolás a vitatott hovatartozású Szenkaku-szigetek fölött, de azokért nem katonai repülők voltak a felelősek.

A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: MTI/EPA/Alex Plavevski)

Ajánljuk még