Baleset

Szemből rohant egymásba egy busz és egy furgon az 56-os főúton, egy ember meghalt

Új-Zéland kiadja az Egyesült Államoknak a Megaupload kalózoldal alapítóját, Kim Dotcomot

Új-Zéland kiadja az Egyesült Államoknak Kim Dotcomot, aki ellen a már megszűnt Megaupload kalózoldal működtetése miatt indult eljárás – közölte csütörtökön az új-zélandi igazságügyi miniszter.

A német származású, Új-Zélandon élő Dotcom aucklandi otthonában 2012-ben tartottak házkutatást, és őrizetbe is vették, de később feltételesen szabadlábra helyezték. A férfi azóta küzd kiadatása ellen.

Paul Goldsmith igazságügyi miniszter csütörtöki közleményében hangsúlyozta, hogy az összes rendelkezésre álló információt megfontolva hozták meg a döntést Dotcom kiadatásáról.

Goldsmith hozzátette, hogy egyelőre nem fűz további kommentárt a döntéshez, mert a szokásnak megfelelően időt akar hagyni arra, hogy Dotcom átgondolja a konzekvenciákat.

Dotcom az X-en számolt be a kiadatásról, és posztjában „engedelmes amerikai gyarmatként” hivatkozott Új-Zélandra.

Az amerikai hatóságok szerint Dotcom és a Megaupload fájlcserélő portál három további vezetője több mint 500 millió dolláros (179 milliárd forintos) veszteséget okozott a filmstúdióknak és a lemezcégeknek azzal, hogy a szerzői jogvédelem alatt álló produkciók tárolására és megosztására bíztatták felhasználóikat, amivel több mint 175 millió dollárt (63 milliárd forintot) kerestek.

Az ügyben Dotcommal együtt 2012-ben tartóztatták le Új-Zélandon a német Finn Batatót, a cég marketingigazgatóját és Mathias Ortmannt, a cég társalapítóját, valamint a holland Bram van der Kolkot.

Batato 2022-ben elhunyt Új-Zélandon. Ortmann és van der Kolk viszont vádalkut kötött a helyi hatóságokkal, így 2023-ban mindketten több mint kétéves börtönbüntetést kaptak, de elkerülték a kiadatást.

Az 50 éves Kim Dotcomot, születési nevén Kim Schmitzet az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) zsarolással, pénzmosással és csalással vádolja.

Kiemelt kép: Kim Schmitz, a népszerű fájlcserélő oldal, a Megaupload egyik társalapítója, internetes nevén Kim Dotcom (Fotó: MTI/EPA/David Rowland)

Ajánljuk még