Tudósok megfejtettek négy a mai Irak területén talált 4000 éves ékírásos táblát.
‘A king will die’: 4,000-year-old lunar eclipse omen tablets finally deciphered https://t.co/9gMm2Wwy8L
— Live Science (@LiveScience) August 6, 2024
Az agyagtáblák a holdfogyatkozással foglalkoznak. Az akkori kutatók úgy vélték, hogy egyel holdfogyatkozások halált és pusztulást hozhatnak.
Az egyik, a táblán szereplő ómen leírja, hogy a kora esti órákban kezdődő holdfogyatkozás dögvészre utal. Egy másik leirat szerint, amennyiben a holdfogyatkozás a Hold déli részén kezdődik, majd kitisztul, akkor Szubartu és Akkád – Mezopotámia területén elhelyezkedő egykori települések – elbukik.
Babilóniában és Mezopotámiában erősen hittek abban, hogy az égi események előre jelzik a jövőt. Az emberek úgy vélték, hogy az égbolton zajló események kódolt jelek, amelyeket az istenek küldtek figyelmeztetésként – fogalmazott Andrew George, a Londoni Egyetem babiloni nyelvének emeritus professzora.
Kapcsolódó tartalom
„A holdfogyatkozással foglalkozó agyagtáblák az eddigi legrégebbi írásos összefoglalók, amelyek ezzel a témakörrel foglalkoznak” – magyarázta Junko Taniguchi független kutató a tanulmány kapcsán.
Az ékírásos táblák feltehetően Sipparból – egy városból, amely a mai Irak területén feküdt – származnak. A táblák 1892 és 1914 között kerültek a British Museum gyűjteményébe, de eddig nem tudták a teljes egészét lefordítani a szöveget.
A kiemelt kép illusztráció.
Forrás: Live Science