Aktuális

Műszaki hibás kamionok miatt torlódások nehezítik a közlekedést az M0-son

Kamala Harris a minnesotai kormányzót nevezte meg alelnökjelöltjének

| Szerző: hirado.hu
Kamala Harris, a Demokrata Párt elnökjelöltje a minnesotai kormányzót, Tim Walzot nevezte meg alelnökjelöltjének az amerikai elnökválasztási kampányban – jelentette be Harris az X-en kedden délután.

Harris ma késő délután személyesen Philadelphiában mutathatja be jelöltjét a pennsylvaniai nagyvárosban szervezett választási gyűlésén, amelyen sajtóértesülések szerint részt vesz Tim Walz is.

A beszámolók szerint Kamala Harris az alelnökjelölt személyét illetően két kormányzó között mérlegelt,

Tim Walz mellett a végső esélyesek közé sorolták Josh Shapirót, Pennsylvania állam kormányzóját.

A Demokrata Párt meghatározó politikusa, Nancy Pelosi korábbi képviselőházi elnök egy televízióinterjúban Tim Walzot „Amerika középső részét képviselő igazi demokrataként” jellemezte. Kamala Harris döntését méltatta többek között Hillary Clinton volt külügyminiszter és korábbi demokrata elnökjelölt, valamint Bernie Sanders szenátor, aki 2016-ban és 2020-ban is pályázott a demokrata elnökjelöltségre.

A BBC World politikai elemzője emlékeztet: a minnesotai kormányzó neve kevés szakértőnél merült fel Kamala Harris lehetséges alelnökjelöltjei között.

Tim Walz korábban középiskolai tanár és futballedző volt, aki megnyerő, barátságos stílusával sok támogatót szerzett demokraták körökben

és képes volt úgy kritizálni a republikánus opárti jelöltet, Donald Trumpot, hogy retorikájában nem volt túl agresszív.

Az amerikai alkotmány alapján az alelnök elsődleges jog-, és feladatköre az, hogy az Egyesült Államok elnökének feladatkörét meghatározott esetekben ideiglenesen, vagy véglegesen átvegye. Ezen kívül az alkotmány egyetlen feladatkört engedélyez az alelnöknek: ő a szenátus elnöke, de szavazati jog nélkül. Emellett külön törvény alapján hivatalból tagja a Smithsonian Intézet 17 tagú irányító testületének, valamint joga van kinevezni a testület szenátusának három tagját. Az alelnök hivatalból tagja az amerikai szövetségi kormányának. Ezen túlmenően jogköre szűkre szabott; kizárólag azt a feladatot láthatja el, amire az elnök megbízást adott, önálló végrehajtó jogosítványai nincsenek.

 

A BBC felhívta a figyelmet arra is, hogy bár Minnesota nem csatatérállam, Harris kampánystábja reménykedhet abban, hogy Walz államhatáron átívelő vonzerővel rendelkezik a hagyományosan billegő Wisconsin és Michigan államokban, továbbá az amerikai középnyugaton (Mid-West), ami segíthet a demokraták javára billenteni a választást.

Walz számos progresszív intézkedést hozott, illetve fogadtatott el Minnesotában, ugyanakkor a független szavazók számára is elfogadható módon képes volt kiállni azok mellett, írja a BBC.

A jobboldali amerikai hírportálok ugyanakkor

bírálják Walzot, amiért 2020-ban a George Floyd-gyilkosság után szabad utat engedett a woke-ideológiának Minnesotában,

ahol az utcára vonuló tüntetők üzletek kirakatait törték be, fosztogattak, autókat borítottak és gyújtottak fel, lángtengerré változtatva az állam nagyvárosait.

Nikki Haley volt dél-karolinai kormányzó, korábbi republikánus elnökjelölt-aspiráns úgy nyilatkozott, hogy Harris választása „győzelem a nyitott határok politikája és a szocializmus számára”.

Kiemelt kép: Tim Walz minnesotai kormányzó (középen), Kathy Hochul New York-i kormányzó (b) és Wes Moore marylandi kormányzó nyilatkozik a sajtónak a Joe Biden amerikai elnökkel való találkozójuk után a Fehér Házban, Washingtonban, 2024. július 3-án. (Fotó: EPA/Shawn Thew)

Ajánljuk még