„Létfontosságú, hogy Bangladesben az emberi jogok és a demokratikus elvek teljes tiszteletben tartása mellett rendezett és békés átmenetet biztosítsanak egy demokratikusan megválasztott kormányzás felé” – olvasható az Európai Unió Külügyi Szolgálatának hétfői sajtóközleményében.
Az EU „nyugalomra és önmérsékletre” szólított fel, miután Vaker-Uz-Zaman, a hadsereg főparancsnoka röviddel a kormányfő távozása után „a nemzethez intézett” beszédében bejelentette, hogy az államfő, Sahabuddin Csuppu jóváhagyását kéri ideiglenes kormány megalakításához.
Az EU megrendülését fejezte ki továbbá elmúlt napok tüntetéseinek halálos áldozatai miatt.
„Tudomásul vesszük Vaker-Uz-Zaman tábornok biztosítékát arra vonatkozóan, hogy a helyzetet békésen kezelik, és minden jogellenes gyilkosságot pártatlanul kivizsgálnak. Az emberi jogok megsértéséért való felelősségre vonás alapvető fontosságú. Azokat, akiket önkényesen vettek őrizetbe, azonnal szabadon kell engedni” – hívta fel a figyelmet a külügyi szolgálat.
Bangladesben a múlt hónapban törtek ki tömeges tiltakozások egy kvótaszabályozás miatt, amely a kormányzati állások 30 százalékát a háborús veteránok rokonai számára tartotta volna fenn, miközben a több mint 170 milliós országban csaknem 32 millió fiatalnak nincs munkája vagy szakképzettsége sem, amely több esély adna megélhetésre.
A júliusi tömegtüntetések idején mintegy 150-en vesztették életüket,
ezrek sérültek meg, és mintegy tízezer embert tartóztattak le.
A kormányellenes tüntetések egy időre szüneteltek, miután a kvóták nagy részét a legfelsőbb bíróság eltörölte, de az utóbbi napokban szórványosan újrakezdődtek, és a rendőrséggel való összecsapásokban vasárnap mintegy száz, hétfőn pedig további 55 halálos áldozatot követeltek.
Kiemelt kép: bangladesi emberek gyülekeznek Dakkában, Bangladesben (Fotó: EPA/Monirul Alam)