Percről percre

Budapest túl van a nehezén, napokon belül helyreállhat a közösségi közlekedés a fővárosban | Kövesse az árvízi híreket a hirado.hu-n

„Utánam az özönvíz!” – az olimpia árnyékában telnek a francia kormány végnapjai

| Szerző: Udvardy Zoltán
Mint tavalyi hó a tűző júliusi napon, úgy olvad az Attal-kabinet létszáma. Készül egy nem létező kormány számára a 2025-ös költségvetési tervezet: legalább 300 milliárd eurónyi hitelt kell felvenni a 3100 milliárdos államadóssághoz.

A választások második fordulója óta egy csapásra szinte eltűnt a politikai radarképernyőről Franciaország kormánya. A zuhanó repülőt az a január elején kinevezett Gabriel Attal vezeti,

aki több mint fél éve miniszterelnök úgy, hogy még egyetlen napig sem kormányzott

– jegyzi meg a Le Figaro nyomtatott verziója. (A januári kinevezést hosszas kormányalakítás, majd a választási kampány töltötte ki, míg május végétől, amikor a hagyományos pénzügyi tartalékolási időszak életbe lépett, szigorúan korlátozták a miniszteri utazásokat, és hivatalosan megtiltottak minden új bejelentést – magyarázza a lap.)

Hová tűnt a kormány?

Július elejétől történhet Franciaországban bármi:

támadás érheti a vasúthálózatot az olimpia első napján, az egész világban visszhangot keltő, súlyos botrány robbanhat ki az Utolsó vacsora című festmény körül,

ahogy a lap a részletek említése nélkül fogalmaz – még csak kísérletet sem tesz a Le Figaro által „ideiglenes kormány”-nak nevezett kabinet, hogy reagáljon vagy hogy elvégezze igazgatási feladatait.

A hőhullám kezeletlensége vagy az olimpiai játékok körüli fejetlenség egyaránt felveti a kérdést, amely júliusban a francia lapok címoldalait uralta: meddig bírja az ország egy „éppen lemondó” kormánnyal?

A lap utánanézett pár kormánytagnak, hogy mivel foglalkoznak.

Bújócska Bréganconban

Emmanuel Macron meghagyva, hogy látható lesz, amikor az olimpia erre rákényszeríti, a köztársasági elnökök titokzatos üdülőhelyére, a földközi-tengeri Bréganconba távozott.

Az erődöt még Napóleon erősítette meg 23 ágyúval, Macron pedig most egyedül ide utazott, ami csipkelődő mémek sokaságát ihlette a közösségi oldalakon.

Szelfi Lady Gagával

Ám az, hogy mindeközben a teljes kabinet is „szabadságon van”, Marc Fesneau mezőgazdasági miniszter szerint nem jelenti azt, hogy nem csinálnak semmit.

A kormányfő, Gabriel Attal például az elmúlt napokban több olimpiai helyszínt is meglátogatott. Vasárnap részt vett Léon Marchand úszó győztes versenyén, és a közösségi oldalakon megörökítette találkozását Lady Gaga amerikai énekesnővel. Emellett tartotta a kapcsolatot Bruno Le Maire tárcájával is. A gazdasági miniszter a 2025-ös költségvetés tervezetét készíti elő, amelyet ősszel vitat meg a parlament.

Az már a következő kabinet dolga, hogy milyen feltételekkel tudja elfogadni ezt a költségvetést: az ország súlyosan eladósodott, a lap szerint nem áll messze attól, hogy egy Ponzi-piramison (pilótajáték – a szerk.) ücsörögjön. Párizsnak mostantól decemberig mintegy 300 milliárd eurónyi kölcsönt kell felvennie, hogy kifizesse a Macron-korszak eddig felhalmozott államadósságainak kamatát.


A helyzet sürgőssége viszont olyan politikai döntéseket igényel, amelyek nem tartoznak egy olyan kormány hatáskörébe, amely lemondott.

Menekülnek a tanácsadók

Miközben

Franciaország egy 3100 milliárdos államadósságot görget maga előtt, a kabinet létszáma „úgy olvad, mint a hó”:

a tanácsadók sorban igyekeznek lelépni. „Ha ez az ideiglenes kormány egyáltalán kitart addig, szeptemberben már csak tanácsadóktól kiürített minisztériumok működnek” – fejezi ki aggódalmát az egyik miniszter környezete. A Le Figaro forrásai szerint „így a nyárinál is jobban érezhető lesz a bizonytalanság a végrehajtó hatalom élén”.


Bár az oktatási minisztérium tél óta keményen dolgozik az új tanév kezdetének előkészítésén – amely várhatóan zökkenőmentesen fog zajlani –, teljesen befagyott a korábbi tárcavezetőként Gabriel Attal által kezdeményezett, majd Nicole Belloubet oktatási miniszter által továbbvitt reform (amely teljes szervezési anarchiát jelentett, tanárok tömegei tiltakoztak –a szerk.).

Az órák ura

„A francia közigazgatás az irányítók nélkül jóval kevésbé önjáró. Franciaország nem olyan, mint Németország vagy Belgium, amely nemrég huszonkét hónapot töltött kormány nélkül. Először is, ezek a szomszédok erősen decentralizált szervezetűek. Ott sok döntést regionális vagy helyi szinten hoznak meg – ám

ez igen távol áll a mi jakobinizmusunktól!

(Franciaország közigazgatása erősen központosított, a döntéshozatal hierarchikus – a szerk.) Ráadásul ezekben az országokban a politikai életet egy olyan kompromisszumkultúra irányítja, amely mitőlünk teljességgel idegen” – figyelmeztet a Le Figaro.

„Az elhúzódó átmeneti időszak bizonytalansága azt eredményezheti, hogy

a közigazgatás kormányozhatatlanná válik.

Politikai lendületre van szükségünk” – nyilatkozta aggódva egy magas rangú köztisztviselő.


Bár a vezető köztisztviselők csatarendben kezelik a folyó ügyeket, ez a helyzet nem tartható fenn sokáig: az „órák ura” számára fogy az idő – írja a lap, visszautalva a nagyzási hóbortja okán Jupiternek is gúnyolt Macron egyik, nagy feltűnést keltő kijelentésére, amikor így utalt önmagára.

(Az elnök Philippe Delmas, a közgazdaságtan és a matematika doktora 1992-es kijelentésére utalt, melyben a tudós egy voltaire-i metaforát alakított át, s kijelentette, hogy az állam az órák ura, őrzője – a szerk.)

Kiemelt kép: Gabriel Attal és a francia kormány több tagja 2024. július 30-án (Fotó: EPA/Andre Pain)

Ajánljuk még