Percről percre

Még hat napig tarthat a kiemelt árvízi védekezés | Komáromnál tetőzött a Duna | Budapesten nyolcméteres a vízszint | A Lajtán elindult a lassú apadás – Kövesse az árvízi híreket a hirado.hu-n

Európa tanácsi biztos: Lengyelországnak be kell tartania az emberi jogi normákat a lengyel-fehérorosz határon

A nemzetközi humanitárius jogba ütközőnek nevezte az Európa Tanács (ET) emberi jogi biztosa a lengyel hatóságok által a lengyel-fehéororosz határra érkezők szinte automatikus visszafordítását – olvasható a strasbourgi székhelyű testület szerdai közleményében, amelyben nyilvánosságra hozták a biztosnak az ügyben a lengyel miniszterelnökhöz és a lengyel felsőház elnökéhez a múlt héten írt levelét.

Donald Tusk kormányfőhöz intézett levelében Michael O’Flaherty kiemelte, hogy a visszatoloncolások ellentétesek a varsói kormánynak az emberi jogok terén vállalt kötelezettségeivel.

Malgorzata Kidawa-Blonska szenátusi elnökhöz címzett soraiban pedig aggodalmát fejezte ki azon törvénytervezet miatt is, amely egyes, a határra vezényelt állami szervezetek tagjait felmentené a büntetőjogi felelősség alól, amennyiben – „bizonyos körülmények között” – például fegyverhasználatra kényszerülnének. Felszólította egyúttal a lengyel felsőház tagjait, hogy ne fogadják el a javaslatot a jelenlegi formájában.

Bár közleményében Flaherty jelezte, „tisztában van azzal, hogy a lengyel hatóságok a határ menti migrációs helyzet során összetett és komoly feladatot látnak el”, kiemelte: „a nemzetbiztonságra történő hivatkozás nem adhat felhatalmazást olyan intézkedések életbe léptetésére, amelyek összeférhetősége az emberi jogi normákkal megkérdőjelezhető”.

Lengyelország – továbbá Litvánia és Lettország – határa 2021 óta fokozott migrációs nyomás alá került Fehéroroszország irányából. Az Európai Unió azzal vádolja Aljakszandr Lukasenka fehérorosz vezetőt, hogy a migrációs válság megszervezésével torolja meg a nyugati szankciókat. Lukasenka tagadja ezt.

A kiemelt kép illusztráció.

Ajánljuk még