A helyi természetvédők a Kardamom Nemzeti Parkban fedezték fel májusban a krokodiltojásokat. Hatvan tojásból június végén kikeltek a kis krokodilok – számolt be róla a kambodzsai mezőgazdasági és a környezetvédelmi minisztérium, valamint a Fauna & Flora természetvédelmi csoport közös közleményben.
Hangsúlyozták:
a felfedezés arra utal, hogy a terület a ritka krokodilfaj fontos élőhelye lehet, és a populáció szaporodása reményt adhat a faj fennmaradására.
Délkelet-Ázsiában egykor nagy sziámi krokodilpopuláció élt, de jelenleg a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a súlyosan veszélyeztetett fajok között tartja számon, mivel a az 1990-es évekre majdnem kipusztította az orvvadászat, élőhelyeinek elvesztése és más krokodilfajokkal való keveredése.
A kambodzsai környezetvédelmi tárca dolgozik a faj megőrzésén és élőhelyeinek helyreállításán. „A sziámi krokodil az ökoszisztéma fontos szereplője, és az öt fészekből kikelt 60 tojás is azt igazolja, hogy a Kardamom Nemzeti Park biztonságos és alkalmas élőhely a faj számára” – fogalmazott csütörtöki közleményében Eang Szophalleth környezetvédelmi miniszter.
Csupán mintegy ezer sziámi krokodil élhet a természetben, közülük több mint 300 példány Kambodzsában.
A sziámi krokodil édesvizekhez kötődik, főleg a lassú mozgású folyókat és állóvizeket kedveli. A legnagyobb hímek négyméteres hosszúságúra is megnőhetnek.