Percről percre

Még hat napig tarthat a kiemelt árvízi védekezés | Komáromnál tetőzött a Duna | Budapesten nyolcméteres a vízszint | A Lajtán elindult a lassú apadás – Kövesse az árvízi híreket a hirado.hu-n

Emmanuel Macron a héten elfogadja a kormánya lemondását, de a kabinet várhatóan ügyvezetőként a helyén marad

Nem tudtak megegyezni hétfőig a miniszterelnök-jelölt személyéről Franciaországban a július 7-i előhozott nemzetgyűlési választások második fordulóban élen végzett Új Népfront nevű baloldali szövetség pártjai, miközben Emmanuel Macron államfő a miniszterelnökével, Gabriel Attallal és pártjának vezető politikusaival egyeztetetett a végrehajtó hatalom jövőjéről.

A köztársasági elnök kedden vagy szerdán várhatóan elfogadja a kormányfő egy héttel ezelőtt benyújtott lemondását, de a kormány várhatóan még egy ideig, legalább a párizsi olimpia időszakában a helyén marad – közölte hétfőn Gérald Darmanin belügyminiszter.

A kormány kedd délelőtt ül össze, várhatóan az utolsó alkalommal.

A radikális baloldali Engedetlen Franciaország, a Kommunisták, a Zöldek és a szocialisták összefogásával létrejött Új Népfront nevű választási szövetség még mindig egyedül szeretne kormányozni, annak ellenére, hogy nincs meg az ehhez szükséges 289 fős abszolút többsége. Ehhez azonban elsőként egy konszenzusos személyben kellene megállapodniuk, akit megnevezhetnének miniszterelnök-jelöltjüknek. A kommunisták az Engedetlen Franciaországhoz közel álló Huguette Bellót, az Indiai-óceánban fekvő francia sziget, La Réunion regionális tanácsának elnökét javasolták hétvégén a posztra, de őt nem fogadta el a Szocialista Párt (PS).

Az egy hete tartó egyeztetéseken a legnagyobb feszültségek az Új Népfront parlamenti irányításáért egymással rivalizáló radikális baloldal és a szocialisták között mutatkoztak.

„A Szocialista Párt húzza az időt, hogy az Új Népfront felbomoljon és lemondjon a programjáról?” – írta hétfőn közleményben az Engedetlen Franciaország. A párt egyik vezetője, Manuel Bompard elítélte „a szisztematikus ellenállásokat, a blokkolásokat, a vétókat a PS részéről minden jelöléssel kapcsolatban”.

„Semmit sem blokkoltunk” – vágott vissza Olivier Faure, a PS főtitkára és miniszterelnök-jelöltje, aki hétfőn azt javasolta, hogy az Új Népfront bővítse ki a keresést egy „külső személyre, esetleg a civil társadalomból”. Ezt a javaslatot támogatják a Zöldek is. A radikális baloldal azonban elutasította ezt a felvetést azzal az indokkal, hogy egy külső személy nem lenne „garancia az Új Népfront programjának megvalósítására”. A pártvezető Jean-Luc Mélenchon a nemzetgyűlés elnöki tisztére is „egységes jelöltet” követel.

„Nem folytatjuk a tárgyalásokat semmiről, amíg ez a kérdés nem rendeződik” – írta az Engedetlen Franciaország vezetője az X közösségi oldalon.

A baloldalon nagy a nyomás, mert az elnöki tábor egy része már napok óta próbál alternatív többséget kialakítani a jobbközép Köztársaságiakkal az Új Népfronttal szemben a nemzetgyűlés elnöki tisztének megtalálásához, amelyet egyébként a jelenlegi elnök, az elnöki táborhoz tartozó Yaël Braun-Pivet is szeretne megtartani magának.

Emmanuel Macron pártjának, a Reneszánsznak a nemzetgyűlési frakciója hétfőn tartotta meg első ülését, s hivatalosan nevet változtattak. Ezentúl Együtt a köztársaságért lesz a frakció neve, amelyet az eddigi miniszterelnök, Gabriel Attal fog vezetni.

Az új nemzetgyűlés csütörtökön tartja alakuló ülését.

Kiemelt kép: Emmanuel Macron francia elnök (Fotó: MTI/EPA pool/Mohamed Badra)

Ajánljuk még