Hajnal óta a szokásosnál is több rendőr járőrözik Párizs belvárosában. A szavazás napjára a belügyminisztérium a fővárosban 5000, országszerte összesen 30 ezer egyenruhást mozgósított.
Míg a párizsiak egy része a Saint-Martin csatorna környékén élvezte a vasárnap délutáni nyugalmat, néhány kilométerrel odébb a boltok kirakatait deszkázták be az óvatos tulajdonosok.
A belügyminiszter szerint ugyanis az eredményhirdetés után akár zavargások is kirobbanhatnak.
Kapcsolódó tartalom
Emmanuel Macron államfő feleségével együtt az észak-franciaországi Le Touquet-ban adta le voksát. Az elnök az európai parlamenti választás estéjén, pártja látványos veresége után jelentette be, hogy feloszlatja a parlementet és urnához szólítja a franciákat. Ám az egy héttel ezelőtti első fordulóban nem sikerült érdemben növelnie népszerűségét, így a harmadik helyre szorult. A felmérések szerint a Marine Le Pen nevével fémjelzett Nemzeti Tömörülés lehet az előrehozott választás egyértelmű győztese. Az első fordulóban minden harmadik szavazó a jobboldali pártra adta le voksát. Ezért az elmúlt napokban több mint kétszáz jobbközép, centrista, és baloldali jelölt lépett vissza egymás javára azért, hogy megállítsák a – szerintük – radikális jobboldal előretörését. „Olyan helyzetbe kerültünk, amilyet még soha nem tapasztaltam. Az emberek nem feltétlenül arra szavaznak, akit megválasztanának, hanem azért voksolnak, hogy megakadályozzák valakinek a hatalomra jutását, vagy éppen megszabaduljanak valakitől, aki hivatalban van, ez nagyon furcsa” – vélte egy párizsi férfi.
Kapcsolódó tartalom
Ennek ellenére már a délben közzétett adatok rekordmagas részvételt jeleztek előre, amilyenre 1981 óta nem volt példa. A kiélezett kampány ugyanakkor felkorbácsolta az indulatokat, a rendőrség szerint több, mint félszáz képviselőjelöltet és pártaktivistát ért támadás az elmúlt napokban. A franciák ugyanakkor attól is tartanak, hogy az ország kormányozhatatlanná válik.
„Kíváncsi vagyok, miféle kormány alakul. Még az is előfordulhat, hogy nem lesznek képesek elfogadtatni a döntéseket a nemzetgyűlésben, ez tragikus lenne”
– mondta az egyik szavazó.
Jóllehet továbbra is a Nemzeti Tömörülés a legnépszerűbb, a felmérések szerint már most borítékolható, hogy egyik pártnak vagy szövetségnek sem sikerül többséget szereznie a törvényhozásban, miközben a jelenlegi államfő Emmanuel Macron mandátuma 2027- ig tart.
„Teljesen ismeretlen vizeken evezünk.”
„A koalíciós kormányzás számos európai országban magától értetődő, de Franciaországban nincs hagyománya. Nálunk mostanáig legfeljebb „társbérlet” fordult elő, azaz az elnök képviselt egy politikai irányzatot, a kormányfő pedig egy másikat, parlamenti többséggel a háta mögött” – magyarázta a világszerte elismert politikai elemző Dominique Moïsi.
A legnagyobb városokban este nyolcig lehet szavazni, urnazárás után teszik közzé az Exit Poll eredményeket. Azt nem tudni, hogy az államfő mikor mond beszédet. Az elnöki hivatal az AFP hírügynökségnek annyit közölt, hogy „minden az eredményektől függ”.
Kiemelt kép: Bedeszkázott kirakatüvegû üzlet Párizsban a francia parlamenti választások második fordulója előtti napon, 2024. július 6-án. (Fotó: MTI/AP/Thomas Padilla)