Rendkívüli

Csaknem tíz kilométeres dugó az M0-son

Lengyelország és Ukrajna biztonsági együttműködést írhat alá, Minszk atomfegyvereket vetne be, ha Fehéroroszország veszélybe kerül

Lengyelország elkötelezett Ukrajna támogatása mellett és a két ország hamarosan biztonsági együttműködést írhat alá – közölte a lengyel miniszterelnök. Donald Tusk szerint úgy kell segíteni Kijevet, hogy közben Lengyelország ne gyengüljön. Ezzel függhet össze az az amerikai harckocsikontingens, amit a napokban szállítottak egy lengyel bázisra. Egyelőre 14 tank érkezett, viszont az amerikaiak hamarosan 85-re növelnék a létszámot. Közben Fehéroroszország közölte: használni fogja az atomfegyvereit, ha az országot fenyegetés vagy támadás éri.

Dán F–16-os vadászgépet fogott el az orosz légierő Kalinyingrád felett. A NATO-vadászgép csak azután távozott az orosz légtérből, hogy észrevette az őt követő Szu–27-es orosz vadászt.

Erősödik a feszültség a NATO északi határainál, ugyanis június közepén orosz gépek – két vadász és két bombázó – sértette meg Finnország légterét. Az orosz harcirepülők legalább két és fél percig voltak a NATO-tagállam légterében.

Ukrajna hamarosan hatvan F–16-os vadászgépet kap NATO-tagállamoktól. Az ukrán pilóták gyorsított kiképzéséről a NATO is beszámolt egy videóban. Az ukrán személyzetet éppen dán vadászgépeken készítették fel a harcra – hangzott el az M1 Híradójában.

Az atomfegyverek is egyre többször kerülnek szóba az orosz–ukrán háború miatt. Oroszország és Fehéroroszország egy hónapja tartott közös nukleáris hadgyakorlatot. Most pedig a belarusz hadsereg vezérkari főnöke közölte:

Minszk beveti a nukleáris arzenálját, ha az ország veszélybe kerül.

Pavel Muravejko azt mondta: „Megtanultuk, hogyan kell kezelni ezeket a fegyvereket, tudjuk, hogyan kell magabiztosan használni őket, képesek vagyunk rá.”

A Nyugat elkötelezett Ukrajna pénzügyi és fegyveres támogatása mellett. A Pentagon lapja arról számolt be, hogy 14 amerikai tank és a hozzájuk tartozó kiszolgálóegységek érkeztek Lengyelországba. Washington célja, hogy a lengyel bázison a harckocsik számát 85-re, a páncélozott járművekét pedig 190-re emelje.

Lengyelország pedig még a júliusi NATO-csúcstalálkozó előtt biztonsági megállapodást írhat alá Ukrajnával” – közölte a lengyel miniszterelnök. Donald Tusk azt mondta: Varsónak továbbra is Kijev támogatása az első, és Ukrajnát úgy kell segíteni, hogy közben Lengyelország ne gyengüljön.

A lengyel külügyminiszter szerint pedig Oroszország legyőzhető. Radoslaw Sikorski arról beszélt:

a nyugat feladata Putyin megállítása és a győzelem.

A Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója az M1-en arról beszélt: becslések szerint Oroszország havonta mintegy 25 ezer katonát veszít Ukrajnában. Seremet Sándor ugyanakkor kiemelte: az emberek pótlása nem okoz problémát, ugyanis Moszkva havonta 30 ezer új szerződést köt önkéntesekkel.

„Az orosz lakosság kisebb mértékben érzi magán a súlyát ennek a háborúnak, abban a formában, hogy nem kerülnek kötelességből sokan a frontra. Tehát általában önkéntes alapú a dolog, tehát szerződéses, pénzért mennek az emberek a háborúba” – fogalmazott Seremet Sándor.

2022 óta százezrek haltak meg mindkét oldalon az orosz–ukrán háborúban és milliók menekültek el Ukrajnából. A béke egyre távolabbinak tűnik, ugyanis a NATO is az aktívabb részvételét tervezi a konfliktusban, illetve az EU is fokozza a katonai és pénzügyi támogatást Kijevnek. Oroszország pedig csak az elfoglalt területek figyelembevételével hajlandó békéről tárgyalni. Magyarország a kezdetektől a fegyverszünet, a tárgyalások és béke fontosságát hangsúlyozza.

Kiemelt kép: EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS S HANDOUT Eds note: tip of missile blurred at source HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Ajánljuk még