Percről percre

Kedden Mohácsnál tetőzik a Duna I Orbán Viktor búcsút vett a gumicsizmájától – Kövesse az árvízi híreket a hirado.hu-n

Brüsszelben háborúpárti koalíció alakult

| Szerző: hirado.hu
Pártalapon hozták létre a megállapodást, nem a programok, az eddigi teljesítmény vagy a jövendőbeli tervek alapján. Kifejezetten hatalmi osztozkodás valósult meg. Az Európai Néppárt, a szocialisták és a liberálisok megállapodását szégyenteljesnek kell minősítenem – mondta Orbán Viktor miniszterelnök. A Magyar Nemzet úgy fogalmazott, hogy Brüsszelben háborúpárti koalíció alakult, az Európai Néppárt pedig nem jobbra, hanem balra nyitott.

Az Európai Unió vezetői a német Ursula von der Leyent választották második ciklusra az Európai Bizottság elnökévé. A brüsszeli találkozón az országok vezetői a portugál António Costát és az észt Kaja Kallast is megválasztották az Európai Tanács elnökének, illetve a kül- és biztonságpolitikai főképviselőnek. Magyarország nem támogatta Von der Leyen újabb mandátumát. A Magyar Nemzet úgy fogalmazott, hogy a brüsszeli háborúpárti elit azonban ezt nem vette figyelembe. Az Európai Néppárt koalíciót kötött a baloldallal és a liberálisokkal. Az uniós pozíciókból pedig hatalmi osztozkodás lett.

A posztok kiosztásáról egy szűk elit döntött.

Kedden a három fő európai centrista politikai csoport hat tárgyalója Von der Leyent, Costát és Kallast hagyta jóvá ezekre a szerepekre. Csütörtökön pedig már a többi európai vezető jelentős része is támogatta ezeket a döntéseket.

A hét elején Giorgia Meloni olasz miniszterelnök világossá tette kollégái előtt, hogy dühös amiatt, hogy kimaradt a legmagasabb posztokról szóló tárgyalásokból. Az olasz politikus csütörtök este tartózkodott Von der Leyen második ciklusának támogatásától, és Costa és Kallas ellen szavazott – írja a Politico brüsszeli hírportál. Később az X-en arról írt, hogy nem támogatja a három posztra javasolt személyt: „Úgy döntöttem, hogy nem támogatom, a polgárok iránti tiszteletből és a polgároktól a választások során kapott jelzések miatt. Továbbra is azon dolgozunk, hogy Olaszország végre megkapja azt a súlyt, amelyet megérdemel Európában.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök pedig úgy fogalmazott: „Magyarország nem tudja támogatni az Európai Bizottság elnök asszonya mandátumának meghosszabbítását, mert a jogállamiság eszközét, ami egy fontos európai érték, pártalapon és politikai alapon használta és használja Magyarországgal szemben.

A magyar kormányfő a kétnapos EU-csúcsra érkezve az Európai Bizottság következő elnökének kiválasztásával kapcsolatban közölte: „Amikor Lengyelországban kormányváltás volt, amit a jogállamiság eszközeivel Brüsszelből mindig is támogattak, és számos, minimum kétséges változást megcsináltak, akkor az Európai Bizottság egy szót sem szólt. Amikor egy levélben megkérdeztem, hogy amit az új lengyel kormány megtett Lengyelországban, azt szabad-e nekünk, magyaroknak is megtennünk, még válaszra sem méltattak. Tehát a mi felfogásunk szerint egy ilyen bizottság elnöke nem maradhat a helyén” – fogalmazott Orbán Viktor. Közölte továbbá: az Európai Néppárt, a szocialisták és a liberálisok koalíciót hoztak létre az Európai Unió intézményei következő vezetőinek kinevezéséről, ami – szavai szerint – „a hazugságnak és a becsapásnak a pártkoalíciója”.

Orbán Viktor szerint „a megállapodást pártalapon hozták létre, nem programok, nem az eddigi teljesítmény, nem a jövendőbeli tervek alapján. Kifejezetten hatalmi osztozkodás valósult meg”. A néppárt, a szocialisták és a liberálisok megállapodását „szégyenteljesnek kell minősítenem” – mondta.

A néppárt begyűjtötte a jobboldali szavazatok egy részét, majd elvitte balra, és így becsapták az európai választókat” – hívta fel a figyelmet.

Hozzátette: „Ez pimaszság az európai választókkal szemben, akik többségükben a jobboldalra szavaztak, és szerettek volna egy jobboldali európai vezetést látni. Nincs semmi okunk arra, hogy mi ezt a hatalommal való visszaélést támogassuk” – húzta alá.

Kiemelt kép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (b) és Kaja Kallas észt miniszterelnök sajtóértekezletre érkezik az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozóján 2024. június 28-án hajnalban. Von der Leyent újraválasztották a bizottság elnökévé, Kallast pedig az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjévé választották.(Fotó: MTI/EPA pool/Olivier Hoslet)

Ajánljuk még