Percről percre

Tovább vonul délre az árhullám, hétfőn Baján tetőzik a Duna | Újra megáll a metró a Batthyány téren – Kövesse az árvízi híreket a hirado.hu-n

Hiába a választók üzenete, megszülethettek a háttéralkuk a legfontosabb uniós tisztségek betöltéséről

Sajtóértesülések szerint a néppárt, a szocialisták, valamint a liberálisok megegyeztek abban, hogy kiket jelölnek az Európai Unió három fontos vezetői pozíciójára. A Politico azt közölte, hogy Ursula von der Leyen újrázhat a bizottság élén, az Európai Tanácsot egy szocialista politikus vezetheti, a külügyi és biztonságpolitikai főképviselői posztra pedig egy liberális észt politikust jelölnek. Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter úgy reagált, hogy a politikai alkuval nem vették figyelembe a választásokon sikeres jobboldali politikai közösség akaratát.

A jobboldali pártok előretörését hozták az európai parlamenti választások. A legnagyobb változást Franciaországban érték el a szavazók, Emmanuel Macron elnök ugyanis Marine Le Pen pártjának fölényes sikerét látva feloszlatta a nemzetgyűlést és új választást írt ki.

A Politico most arról ír, hogy hiába a választók üzenete, megszülettek a háttéralkuk arról, hogy kik töltsék be a legfontosabb uniós tisztségeket a következő öt évben. Az egyezkedésből pedig kihagyták a jobboldali pártokat – hangzott el az M1 Híradójában.

A háttérben tartott tárgyalásokon a legnagyobb frakcióval rendelkező néppárt mellett a szocialisták és a liberálisok vettek részt. A lap információi szerint

Von Der Leyen újrázhat, az Európai Tanács elnöke egy portugál szocialista politikus, António Costa lehet, a külügyi és biztonságpolitikai főképviselői poszt várományosa pedig a liberális észt Kaja Kallas.

Orbán Viktor hétfőn Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel tárgyalt, akinek pártja szintén megnyerte az EP-választást. Nemcsak a magyar miniszterelnököt, hanem az olasz kormányfőt is kihagyták az egyeztetésből. Orbán Viktor azt közölte, hogy nem támogatja a megállapodást, mert az

pártpolitikai alapra helyezi az unió intézményeit.

Nem szabad megengedni, hogy bármelyik ország úgy érezze az unióban, hogy ellenzékben van, hogy a kisebbséghez tartozik, ezért eddig mindig úgy mentek a dolgok, hogy a bevonásra törekedtek. Most nem ez zajlik. Szerintem ez filozófiailag és stratégiailag is egy rossz út, amin nem szabadna haladnia az Európai Uniónak, ezért ezt a most készülődő pártmegállapodást a pozíciók szétosztásáról én a magam részéről, illetve Magyarország részéről nem tudom támogatni” – hangsúlyozta Orbán Viktor.

A Politico értesüléseire Luxembourgban, az európai uniós ügyekért felelős miniszterek tanácskozása után Bóka János is reagált. A tárcavezető leszögezte, ez a háttéralku

szembemegy a választók döntésével, és azt fogja eredményezni, hogy még jobban átpolitizálódnak az európai intézmények.

A magyar álláspont ezzel kapcsolatban egyértelmű. Nem szerencsés, hogyha az európai intézményekben a bizottság átpolitizálódása után a tanácsban, illetve az Európai Tanácsban is jelentkezik egy olyan folyamat, hogy bizonyos pártcsaládok más politikai erők kiszorításával, politikai alkukon keresztül kívánják rendezni ezeket a kérdéseket. Különösen úgy, hogy ennek az alkunak nem része az Európai Parlamentben a választások eredményeképpen jelentősen megerősödött jobboldali politikai közösség” – fogalmazott Bóka János.

A Politico úgy értesült, hogy az uniós vezetők csütörtökön kezdődő brüsszeli csúcstalálkozóján mutatják be a néppárt, a szocilisták és a liberálisok közös jelöltjeit.

Kiemelt kép: Charles Michel, az Európai Tanács elnöke üdvözli Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét (Fotó: MTI/EPA/Julien Warnand)

Ajánljuk még