Aktuális

Az édesapa vezette le a szülést a mentők telefonos segítségével

A német alkancellár szerint az oroszoknak nyújtott kínai támogatás tehet Berlin és Peking kapcsolatának romlásáról

| Szerző: hirado.hu
Az Oroszországnak nyújtott kínai támogatásával indokolta Robert Habeck német alkancellár szombaton Pekingben azt az uniós bejelentést, melynek értelmében az EU rendkívül magas vámokat vetne ki a kínai autógyártókra.

„Az Oroszországot ebben a háborúban támogató Kína számára is fontos, hogy megértse, hogy a német és az európai biztonsági érdekeket már közvetlenül érinti ez a konfliktus” – idézi Habecket a Politico. Az alkancellár az éghajlatváltozásról és a zöld átmenetről szóló kínai-német tanácskozás megnyitóján, Pekingben beszélt erről.

Kínai ellenlépés

Mint arról a Bloomberg is beszámolt, ez Habeck első kínai látogatása hivatali ideje alatt, a német-kínai kereskedelmi kapcsolatok előtt álló bizonytalanság súlyosbodása közepette.

A találkozóra akkor kerül sor, amikor

az EU és Kína egyre súlyosbodó kereskedelmi háborúba keveredik: az EU vámokat vetett ki a kínai elektromos járművekre,

Peking pedig válaszlépésként dömpingellenes vizsgálatot indított az uniós sertéshústermékek ellen.

Egyszerre a féket és a gázt?

Habeck megismételte, hogy Európa hajlandó tárgyalni Kínával a kínai elektromos járművek importjára kivetett vámokról, hozzátéve, hogy az intézkedések célja a kínai vállalatoknak Peking által nyújtott előnyök kompenzálása.

Berlin már a brüsszeli bejelentés időpontjában jelezte, hogy ez az intézkedés

nem esik egybe a német autógyártók érdekeivel,

s az alkancellár kompromisszumos megoldásról tárgyalna. Az állami China Global Television Network jelentése szerint az NDRC Shanije szerint az EU által bevezetett vámok senkinek sem kedveznek, és végül visszafelé fognak elsülni.

Tanács a kínaiaknak

Meg kell erősíteni az együttműködést Kínával, mert nélküle lehetetlen teljesíteni a globális klímavédelmi célokat, ugyanakkor az országnak biztonságos alternatívát kell találnia a szénnel mint energiahordozóval szemben – erről beszélt Robert Habeck német alkancellár és gazdasági miniszter vasárnap a dél-kínai Hangcsouban.

A miniszter találkozott a Csöcsiangi Egyetem hallgatóival, és velük beszélgetve azt mondta: a nehézség abban rejlik, hogy azokba az energiatermelő rendszerekbe, amelyek most a kiszámíthatóbb energiamennyiséget adó fosszilis üzemanyagokra épülnek, integrálni kell az olyan kiszámíthatatlanabb energiaformákat, mint szél- és a napenergia. Utalt arra, hogy

Kína a szénfelhasználás növelése mellett tavaly már csaknem 350 gigawatt energiát termelt meg megújuló energiaforrásokból,

ami a globális termelésnek több mint a fele. A szénerőművek számát úgy lehetne csökkenteni, hogy kibővítik az elektromos hálózatot, és akkumulátorokban tárolják az energiát – mondta.

Kiemelt kép: Robert Habeck német alkancellár, gazdasági és klímavédelmi miniszter beszél a német Zöldek berlini rendezvényén 2024. május 13-án. (Forrás: MTI/EPA/Filip Singer)

Ajánljuk még