„A koherencia és az integritás az a kritérium, amelyen mindig is alapulnia kell a korona cselekedeteinek” – fogalmazott az államfő. Hozzátette: az alkotmány és értékei szolgálnak iránymutatásul feladatai ellátása során, amelynek betartásához mindig is ragaszkodni fog.
Mint mondta, az elmúlt évtizedben a szolgálat, az elkötelezettség és a kötelesség volt királyi teljesítménye pillérei, ezért ezeket a szavakat választotta az évforduló mottójaként is.
„Büszke vagyok a spanyol társadalomra, amelyet megtiszteltetés számomra képviselni és szolgálni” – jelentett ki.
VI. Fülöp az ünnepségen a spanyol autonóm tartományok és városok számával megegyezően 19 polgári érdemrendet adott át elismerve az munkáját, „akik mindennapi életükben tükrözik azokat az értékeket, amelyeken társadalmunk ereje alapul”, és akik egy szabadabb, felelősebb, sokszínűbb, toleránsabb társadalomért dolgoznak.
Az ünnepi események sora a királyi gárda őrségváltásával kezdődött Madridban, amelyet katonai felvonulás és díszszemle követett. Utóbbit a királyi család a belvárosi királyi palota balkonjáról kísérte figyelemmel, ahol utoljára tíz évvel ezelőtt, a beiktatási ceremónia alkalmából jelentek meg.
A spanyol fővárosban a többi közt nemzeti színű virágdíszekkel, zászlókkal, este pedig az emblematikus középületek díszkivilágításával emlékeznek meg az évfordulóról.
A La Razón című napilap az esemény alkalmából közvélemény-kutatást tett közzé, amelyben a megkérdezettek 70 százaléka értett egyet azzal, hogy a király a stabilitás garanciája. 66 százalékuk jónak vagy nagyon jónak minősítette az uralkodó teljesítményét az elmúlt tíz évben, 65 százalékuk szerint pedig VI. Fülöp nagyobb átláthatóságot biztosított a királyság intézményének.
A királyi család megítélése VI. Fülöp trónra lépése előtt mélyponton volt, mivel I. János Károly a gazdasági válság ellenére folytatta fényűző életmódját, drága külföldi utazásokon vett részt, illetve Krisztina hercegnő férjét közpénzek elsikkasztásával, pénzmosás és adócsalással gyanúsították meg, majd el is ítélték a hatóságok.
Apja lemondását követően VI. Fülöp első királyi beszédében kijelentette: célja, hogy a monarchia közelebb kerüljön az emberekhez, és visszaszerezze megbecsülésüket, tiszteletüket, bizalmukat. Első intézkedései között csökkentette a királyi család költségvetési juttatásait, átláthatóvá és az interneten nyilvánossá tette az uralkodóház kiadásait, továbbá megtiltotta olyan nagy értékű ajándékok elfogadását a királyi család tagjai számára, amelyek kompromittálhatják őket.
Kiemelt kép: A spanyol légierő műrepülőcsoportja a nemzeti zászló színeit festi az égre a VI. Fülöp spanyol király trónra lépésének tizedik évfordulója alkalmából tartott ünnepségen a madridi királyi palota felett 2024. június 19-én (Fotó: MTI/EPA/EFE/Ballesteros)