„Egy olyan évben, amikor világszerte milliók választják meg a vezetőiket és képviselőiket, megerősítjük elkötelezettségünket a demokratikus értékek és az emberi jogok megőrzése iránt” – olvasható a dokumentumban.
A G7 vezetői „minden korábbinál nagyobb aggodalmuknak” adtak hangot a manipuláció és a demokratikus intézmények működésébe, illetve a választásokba történő beavatkozás miatt, és megerősítették elkötelezettségüket az alapvető értékek és emberi jogok védelme mellett, még az új technológiák gyors fejlődése mellett is.
Idén rendkívül sok választást tartanak a világban – jegyezték meg a vezetők – és egy sor fél próbálkozik meg „beavatkozási kampányokkal, rosszindulatú kibertevékenységekkel és országokon átnyúló megtorlással, hogy kollektív módon aknázza alá a szuverenitást és a demokratikus értékeket”.
Kapcsolódó tartalom
A G7 tagjai közül idén Németországban, Franciaországban és Olaszországban, Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban tartanak választásokat. Indiában, a világ legnépesebb demokráciájában is választásokat tartottak.
Az országcsoport ígéretet tett arra, hogy reagálni fog a fenyegetésekre „az emberi jogokat támogató intézkedésekkel és a szólásszabadság és a szabad, független és pluralista média támogatásával”.
Kiemelt kép: Résztvevők tárgyalnak a világ iparilag legfejlettebb hét államát tömörítő csoport, a G7 háromnapos csúcstalálkozóján a dél-olaszországi Fasanóban 2024. június 13-án. Balról, majd az órajárás szerint: Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, Olaf Scholz német kancellár, Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, Emmanuel Macron francia elnök, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, Joe Biden amerikai elnök, Kisida Fumio japán miniszterelnök, Rishi Sunak brit miniszterelnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. (Fotó: MTI/AP pool/Alex Brandon)