Ahogy romlik az ukránok helyzete a fronton, úgy élesednek a nyugati, háborúpárti kormányok gondolatai. A tavalyi NATO-csúcs előtt már szó volt egy olyan, európai országokat tömörítő koalíció létrehozásáról, mely katonákat is küldene Ukrajnába. Az amerikai nukleáris fegyverek telepítése iránti igény pedig a katonák küldésének szándékához hasonlóan a háborús eszkalációt szolgálja – fogalmazott Kiszelly Zoltán. Mint ismert, Ulf Kristersson svéd miniszterelnök arról beszélt hétfőn a svéd közrádióban, hogy háború esetén Svédország készen áll atomfegyvert fogadni a területén.
Svédország és Finnország NATO-csatlakozása kapcsán Kiszelly Zoltán arra is emlékeztetett, hogy a Balti-tenger – Kalinyingrád kivételével – a NATO beltengerévé vált.
„A konfliktus ott is élesedik” – tette hozzá.
Kapcsolódó tartalom
Mint mondta, válaszképpen a Baltikumba telepített NATO-csapatok jelenlétére Oroszország visszaállította a leningrádi katonai körzetet. A háborús hangulatot pedig csak tovább fokozza a svéd miniszterelnök hétfői kijelentése.
Miután az Egyesült Államok problémái megsokasodtak globális szinten, azaz Tajvan kapcsán pattanásig feszült a helyzet az USA és Kína között, a közel-keleti konfliktus pedig kiemelt fontosságú Amerika számára, úgy tűnik, hogy
az ukrajnai háborút már „áttolnák Európára”.
Kiszelly Zoltán szerint ebben az összefüggésben értelmezhető az a háborús európai hangulat, amelynek egyik hangadója Emmanuel Macron francia elnök, aki a háborús Európa politikai vezetőjévé akar válni.
Kapcsolódó tartalom
Egységes fegyverzet
Emellett a NATO európai szárnyának fegyverzeti egységesítése is látható.
„Az Egyesült Államok F–35-ös vadászgépeket ad el a legtöbb európai szövetségesének, amelyek alkalmasak a levegő-föld nukleáris rakéták hordozására” – mutatott rá.
A politológus arra is emlékeztetett, hogy az interkompatibilitás elősegíti, hogy amennyiben egy tagállam gépét kilövik, a pilótája képes lesz a másik tagállam ugyanolyan típusú repülőjét is vezetni. Az orosz válasz azonban itt sem maradt el: Belaruszba telepítenek olyan gépeket, amelyek szintén alkalmasak a levegő-föld nukleáris rakéták hordozására. Kiszelly arra is felhívta a figyelmet, hogy ezeknél a fegyvertípusoknál már jóval kisebb a hatótávolság és a figyelmeztetési idő, ami növeli a veszélyt.
Kapcsolódó tartalom
Amerikai atom Európában
Olaszországban, Németországban és Hollandiában vannak jelenleg ilyen amerikai atomrakéták – mondta a politológus. Kiemelte azonban, hogy ezek a nukleáris fegyverek az Egyesült Államok tulajdonában vannak, bevetésükhöz pedig Washington engedélyére van szükség.
„A megállapodás értelmében akkor adja át az amerikai elnök ezeket a fegyvereket, amennyiben támadás éri a szövetségeseket.” Azáltal pedig, hogy egyre több európai szövetséges jelezi a hajlandóságot atomfegyverek beengedésére, Európa nyomást helyez Washingtonra.
Kiszelly arra is felhívta a figyelmet, hogy amennyiben Joe Biden elnök igent mondana az európaiak kérésére, akkor az a mindenkori amerikai elnököt is kötelezné annak teljesítésére.
A kiemelt kép illusztráció.