Aktuális

Megszavazták a fővárosi önkormányzat jövő évi költségvetését

Az emlékezés napján sem csitultak a harcok Rafahban, az Egyesült Államok ismét figyelmeztette Izraelt

Nem csitulnak a harcok Rafahban, miután az izraeli hadsereg támadást indított az egyiptomi határnál fekvő város ellen. A Hamász tagjai itt, valamint Dzsabáliában barikádozták el magukat. Az Egyesült Államok figyelmeztette Izraelt, hogy nem támogatja a rafahi hadműveleteket, mert Izraelnek nincs terve, hogy hogyan védje meg az ott összezsúfolt civileket. Közben a brit kormány bejelentette: nem tartja jó ötletnek, hogy Washington az Izraelnek szánt fegyverek leállítását tervezi, szerintük ez a Hamászt erősíti.

Vasárnap este egész Izraelben megszólaltak a szirénák, ezzel kezdődött meg az emlékezés napja, amely hétfő estig tart. A jeruzsálemi Siratófalnál Jichák Hercog államfő és a vezérkari főnök a Hamász október 7-i támadásának mintegy ezerkétszáz áldozatára, valamint a háborúban elesettekre emlékezett. A Gázai övezetben a szárazföldi harcok októberi megindítása óta kétszázhetvenkét izraeli katona vesztette életét.

A nemzeti emlékezés alatt egy pillanatra sem feledkezünk meg arról, hogy nincs fontosabb, mint a foglyok kiszabadítása. Bátorságot kell mutatnunk, és az életet kell választanunk. Addig nem nyugszunk, amíg mindenki haza nem tér” – mondta Jichák Hercog izraeli államfő, arra a több mint száz izraelire utalva, akiket a Hamász október 7-én rabolt el Izrael területéről, és azóta sem adta vissza őket.

Az izraeli vezérkari főnök úgy fogalmazott: folytatják a harcot annak ellenére, hogy mindenki tudja, nagyon nagy árat fizetnek ezért.

Amíg az ellenségeink támadnak minket, készen kell állnunk, és mindenre megfelelő választ kell adnunk” – mondta Herzi Halevi vezérkari főnök, hozzátéve: a háború addig tart, amíg minden túsz haza nem tér.

Közben folytatódnak a harcok Gáza területén. Az izraeli hadsereg Rafah keleti részét támadta, illetve a Dzsabáliát. Izrael ugyan korábban azt állította, hogy az ellenőrzése alatt tartja a várost, most mégis támadást indított, mert a Hamász ide csoportosította át az erőit.

Rafahból folyamatosan menekülnek a palesztinok a harcok elől, Izrael pedig vasárnap újabb kitelepítéseket rendelt el. Az egyiptomi határnál fekvő városban másfél millióan zsúfolódtak össze, de a rafahi támadások kezdete óta az ENSZ becslései szerint 300 ezren már elmenekültek onnan.

Egyesült Államok ismételten figyelmeztette Izraelt, hogy kötelessége megvédeni a civileket a térségben.

A rafahi támadás a Hamász utolsó csapatait számolná fel, de közben nincs Izraelnek terve arra, hogyan védje meg a civileket, ami azt jelenti, hogy elképesztő pusztítást vinne véghez. A problémát pedig ezzel nem fogják megoldani, azaz azt, hogy a Hamász ne tudja újra kormányozni Gázát” – fogalmazott Antony Blinken amerikai külügyminiszter.

Joe Biden amerikai elnök szerdán figyelmeztette először nyilvánosan Izraelt, hogy az Egyesült Államok leállítja fegyverszállításait, ha az izraeli védelmi erők nagyobb léptékű támadást hajtanak végre Rafah ellen.

Más véleményen van viszont a brit kormány. London úgy véli, a fegyverszállítmányok visszafogása a Hamászt erősítené Gázában. David Cameron brit külügyminiszter szerint az Izraelbe irányuló fegyverszállítások leállítása teljesen helytelen üzenet lenne, és csökkentené a megállapodás esélyét az elhurcolt izraeliek szabadon engedéséről.

Kiemelt kép: Izraeli katona terepjáróval a Gázai övezet határtérségében, Dél-Izraelben (Fotó: MTI/EPA/Abir Szultan)

Ajánljuk még