Aktuális

Rendőrkézen a paloznaki gyilkosság másik elkövetője

Egy történelmi jelentőségű látogatás: 20 év után először érkezik kínai elnök Magyarországra

Ma érkezik Budapestre a kínai elnök. Vitályos Eszter kormányszóvivő tájékoztatása szerint Hszi Csin-ping magyarországi látogatásának egyik legfőbb témája a gazdasági együttműködés további fejlesztése lesz, és mintegy másfél tucat megállapodást biztosan alá fognak írni. Emlékeztetett: kínai államfő utoljára 20 évvel ezelőtt járt hazánkban.

Tavaly októberben Pekingben találkozott legutóbb Orbán Viktor és Hszi Csin-ping kínai elnök. A miniszterelnök akkor az Egy övezet, egy út kezdeményezés harmadik nemzetközi csúcstalálkozóján járt a kínai fővárosban.

Orbán Viktor akkor azt mondta:

Hszi Csin-ping elnöksége idején a kínai-magyar kapcsolatok soha nem látott magasságokba emelkedtek.

Szerdán 20 év után érkezik ismét Magyarországra a hivatalban lévő kínai elnök. Hszi Csin-ping mostani európai útján mindössze két uniós tagállamot, Franciaországot és Magyarországot keresi fel.

Szerdán a kínai elnök delegáció élén érkezik Budapestre – közölte kedden Vitályos Eszter kormányszóvívő.

„Történelmi jelentőségű a kínai elnök magyarországi látogatása”

– fogalmazott Vitályos Eszter.

A kormányszóvivő emlékeztetett arra, hogy Hszi Csin-ping a koronavírus járvány óta először utazik Európába.

„A látogatás során mintegy másfél tucat megállapodást már biztosan alá fognak írnak a felek, további megállapodásokról még egyeztetés folyik, ezek között kiemelkedő jelentősége van annak, amely az Egy övezet egy út kínai programhoz kapcsolódó esetleges magyarországi infrastrukturális fejlesztéseket tartalmazza, amelyek között vasúti, közúti, és energetikai projektek is lehetnek” – részletezte Vitályos Eszter.

A Kínából érkező beruházások, és a távol-keleti országgal folytatott kereskedelem alapvetően meghatározza az európai gazdaságok teljesítményét – mondta a külügyminiszter üzbegisztáni látogatása során Taskentben.

Szijjártó Péter kiemelte: a versenyképesség és a növekedés szempontjából is hatalmas jelentősége van a keleti beruházásoknak és kereskedelemnek.

„Az EU folyamatosan veszít a versenyképességéből, folyamatos a gazdasági formahanyatlás, ezért az a kérdés, hogy Európában hova mennek a keleti, elsősorban kínai beruházások, és ki tud a leghatékonyabban kereskedni nagy keleti gazdasági szereplőkkel, ez határozza meg alapvetően azt, hogy melyik gazdaság tud versenyképes lenni, és melyik gazdaság tud növekedni” – mondta a külgazdasági és külügyminiszter.

Hszi Csin-ping magyarországi látogatásán tárgyal majd Orbán Viktor miniszterelnökkel és Sulyok Tamás államfővel is. A megbeszéléseken a gazdasági kérdések mellet fontos téma lesz az ukrajnai háború is.

Kiemelt kép: Hszi Csin-ping kínai elnök (j) fogadja Orbán Viktor miniszterelnököt (b) Pekingben 2023. október 17-én. (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

Ajánljuk még