Az egykori Burma ezen tagállamában rendszeresek az összecsapások, amióta az Arakáni Hadsereg nevű lázadószervezet novemberben megtámadta a biztonsági erőket, és ezzel véget ért a 2021. februári államcsíny óta többé-kevésbé betartott fegyverszünet.
Kapcsolódó tartalom
Az állam székhelye, Szittve továbbra is a kormányhadsereg kezén van, de az Arakáni Hadsereg fegyveresei a szomszédos körzetekben több területet – így az indiai és bangladesi határon fekvő több támaszpontot – is az ellenőrzésük alá vontak.
Az Arakáni Hadsereg közzétett egy videót, amelyen állítása szerint a Szittvétől mintegy 90 kilométerre északra fekvő Buthidaung város közelében foglaltak el egy parancsnoki posztot.
Az elmúlt hónapokban Mianmarban fokozódtak a harcok, miután etnikai kisebbségekhez tartozó, illetve a junta ellen harcoló fegyveresek az ország több kieső vidékén, így Arakánban sorozatos támadásokat követtek el a katonaság ellen.
Kapcsolódó tartalom
Elemzők szerint ezek a fegyveres csoportok, amelyek közül több már az ország függetlenné válása óta (1948) küzd a nagyobb autonómiáért és az ország gazdag erőforrásainak ellenőrzéséért, nemrégiben több csapást mértek a juntahadseregre, amely mostanra a puccs óta nem látott mértékben meggyengült.
November óta a harcok Arakán 17 járása közül 15-re terjedtek ki, emberek százai haltak, illetve sebesültek meg, és több mint 300 ezren kényszerültek elhagyni otthonukat – közölte áprilisban az ENSZ egyik emberi jogi tisztségviselője.
Kiemelt kép: Harcok Mianmarban. (Fotó: MTI/EPA/Rungrodzs Jongrit)