Nairoibi virtuális sajtókonferenciáján Leni Kinzli, a szervezet régiós szóvivője azt mondta, az élelmiszer-bizonytalanság decemberben legkevesebb 1,7 millió dárfúrit érintett, „ez a szám pedig ma vélhetően sokkal magasabb”.
Szudánban tavaly áprilisban robbant ki fegyveres konfliktus az Abdel Fattáh al-Burhán tábornok vezette hadsereg és a Mohamed Hamdan Dagalo irányítása alatt álló Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF), valamint az utóbbival szövetséges milíciák között. A tartomány nagy részét az RSF, illetve a vele szövetséges milíciák irányítják, nemrég pedig ostrom alá vették a tartomány székhelyét, el-Fásirt, ahová a harcok elől korábban már mintegy félmillió civil menekült.
Kinzli figyelmeztetett, hogy a városban rendkívül nehéz a helyzet, az ostrom miatt pedig az ott élők nem tudnak elmenekülni. Hozzátette, hogy a környékbeli menekülttáborban már 20 gyerek halt éhen az utóbbi hetekben, az emberek pedig kétségbeesésükben füvet és mogyoróhéjat esznek.
Márciusban a szudáni hatóság visszavonták a WFP engedélyét, melynek értelmében segélyeket vihetett a térségbe Csád Adré nevű városából. A hatóságok azzal indokolták a döntést, hogy ezt az utat az RSF használja fegyvercsempészetre.
Jóllehet a csádi Tinából továbbra is legálisan szállíthatnának segélyeket, a szóvivő azt mondta, az a terület túl veszélyes a segélymunkások számára.
„A WFP-nek jelenleg 8000 tonna élelmiszere várakozik csádi raktárakban, szállításra készen, de nem tudunk vele mit kezdeni” – figyelmeztetett.
Kiemelt kép: A harcok elől északra menekülő szudániak kompon folytaják útjukat a Níluson, miután Egyiptomba érkeztek az Abu Szimbel-i határátkelőn keresztül 2023. május 18-án. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) adatai szerint a fegyveres konfliktus április 15-i kezdete óta 84 ezer szudáni keresett menedéket Egyiptomban. Az ENSZ 200 ezerre becsüli az utóbbi egy hónapban külföldre menekülő szudániak számát (Fotó: MTI/EPA/Háled el-Fiki)