A római székhelyű szervezet szerint a válságot elsősorban a gazdasági nehézségek miatt kialakult infláció, az országban dúló erőszak, valamint az évek óta visszatérő áradások okozzák.
A világ legfiatalabb országában, mely 2011-ben nyerte el függetlenségét Szudántól az ENSZ adatai szerint 2023 utolsó negyedévében 35 százalékkal nőtt az erőszakcselekmények száma a korábbi időszakhoz képest.
Az országban 2013 decemberében elmérgesedett a viszály az eltérő etnikai csoporthoz tartozó Salva Kiir elnök és helyettese, Riek Machar között, aminek következtében polgárháború tört ki. A harcok csaknem 400 ezer halálos áldozatot követeltek.
Kapcsolódó tartalom
ENSZ-tisztségviselő: Szudán a közelmúlt egyik legsúlyosabb humanitárius katasztrófáját éli
Az ENSZ-tisztségviselő egyúttal ostorozva a nemzetközi közösség tétlenségét az ügyben.
Több mint kétmilliárd eurónyi felajánlás gyűlt össze a háború dúlta Szudán támogatására a párizsi segélykonferencián
Macron ugyanakkor nem részletezte, hogy a felajánlott összeget milyen időtávlat alatt fogják folyósítani az egy évnyi konfliktus nyomán az éhínség szélére sodródott afrikai országnak.
Még mindig ezrek menekülnek a szudáni fegyveres harcok elől UNHCR szerint
Naponta ezrek – zömében nők és gyerekek – hagyják el az országot, „mintha a válság csak tegnap kezdődött volna”.
Az ENSZ Élelmezési Világprogramja (WFP) emellett felhívta a figyelmet arra, hogy az afrikai állam – a gazdasági bizonytalanság, az éghajlatváltozás és a szomszédos Szudánból érkező menekültáradat miatt – még mindig súlyos humanitárius válsággal küzd.