Trump: Ha én vagyok az elnök, nem támadták volna meg Izraelt

| Szerző: hirado.hu
Világszerte elítélték az Izrael elleni iráni támadást, sokan ugyanis a közel-keleti konfliktus fokozódásától tartanak. Többen önmérsékletre szólították fel mindkét felet abban a reményben, hogy még elkerülhető az eszkaláció. Az amerikai elnök például támogatásáról biztosította a zsidó államot, azonban világossá tette, hogy az Egyesült Államok nem vesz részt, semmilyen Irán elleni izraeli válaszcsapásban. Donald Trump republikánus elnökjelölt szerint, ha ő lenne az Egyesült Államok elnöke, a támadásra nem került volna sor.

Tűzijátékkal, zenével és tánccal ünnepeltek Teherán lakói szombat éjjel. Az iráni főváros dudálástól volt hangos, az emberek zászlókat lengettek és süteményeket osztogattak az utcákon az Izrael elleni drón- és rakétatámadás után. A többezer fős tömeg a zsidó állam pusztulását követelte – hangzott el az M1 Híradó című műsorában vasárnap.

– Izraelt maradéktalanul meg kell büntetni, mert a gázai emberekkel szemben elkövetett kegyetlenség nem maradhat válasz nélkül. – mondta egy nő.

De nem csak ünneplőkkel teltek meg Teherán utcái, vasárnap hajnalban hosszú kocsisorok várakoztak a benzinkutaknál. Az emberek ugyanis attól tartottak, hogy egy izraeli válaszcsapás után nem jutnak majd üzemanyaghoz.

Az iráni támadást világszerte elítélték. Az ENSZ főtitkára a közösségi oldalán önmérsékletre és a fegyveres konfliktus azonnali beszüntetésére szólított fel. Antonio Gutterres hangsúlyozta: sem a régió, sem a világ nem engedhet meg magának egy újabb háborút.

Az Európai Unió nevében Josep Borrell kül- és biztonságpolitikai főképviselő ítélte el az Izrael elleni támadást. Úgy fogalmazott: a konflikus súlyos fenyegetést jelent a térség biztonságára.

Sok uniós tagállam külön-külön is elítélte az éjszakai támadássorozatot. A francia külügyminiszter fogalmazott: a példátlan akcióval Irán egy új határt lépett át a destabilizációs tevékenységeiben. A német diplomácia vezetője pedig a közösségi oldalán arra figyelmeztetett, hogy a légicsapások az egész régiót káoszba taszíthatják.

A brit miniszterelnök egy közleményt osztott meg, amelyben elítélte Irán vakmerő támadását. Rishi Sunak kiemelte: az Egyesült Királyság továbbra is kiáll Izrael és valamennyi regionális partnere, köztük Jordánia és Irak biztonsága mellett. Majd bejelentette, hogy szövtségeseikkel már dolgoznak a további eszkaláció megakadélyozásán.

Közben a brit védelmi miniszter bejelentette, hogy további harci repülőket és üzemanyagszállító gépeket telepítenek a Közel-Keletre, amelyek az iraki és szíriai műveletek mellett a régió légvédelmében is részt vesznek.

Joe Biden amerikai elnök az éjjel telefonon beszélt Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel és támogatásáról biztosította a zsidó államot.

Azt azonban világossá tette, hogy az Egyesült Államok nem vesz részt semmilyen Irán elleni izraeli válaszcsapásban.

Donald Trump volt amerikai elnök pennsylvaniai kampánykörútján bírálta Joe Biden közel-keleti politikáját és úgy fogalmazott, ha ő lenne az Egyesült Államok elnöke, a támadásra nem került volna sor.

„Isten áldja meg Izrael népét. Most is támadás alatt állnak. Ez azért van, mert nagy gyengeséget mutatunk. És ez nem történhet meg. A gyengeség, amit mutattunk, hihetetlen, és ez nem történt volna meg, ha mi lennénk hivatalban. Ezt mindenki tudja. De Amerika imádkozik Izraelért. Teljes támogatásunkat ajánljuk mindenkinek, aki veszélyben van” – nyilatkozta Donald Trump.

A kínai külgyminisztérium is aggodalmát fejezte ki a közel-keleti konfliktus fokozódása miatt. Peking felszólította a feleket, hogy tanúsítsanak nyugalmat és önmérsékletet a további eszkaláció megakadályozása érdekében.

Kiemelt kép: Iráni emberek ünnepelnek Teherán utcáin, miután Irán drónokkal és rakétákkal megtámadta Izraelt 2024. április 13-án.
Fotó: EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

VilágPont Járai Judittal

Ajánljuk még